ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
Franchise almak, araba almak gibidir

 
Franchise almak için yapılacak araştırma birçok girişimciye zor ve karmaşık geliyor. Tek tek markaları dolaşmak, sahibini tanımak, dükkanları gezmek, ürünlerini denemek, karlılığını hesaplamak, tedarikçilerle görüşmek, pazarlık etmek imkanını bulamıyor. Ne kadar araştırırsa o kadar kafası karışacağı için kararını duygularına dayanarak veriyor, kendisine en sıcak gelen, en güvenilir ve başarılı görüneni seçiyor.
 
Yetersiz araştırma ile karar verenlerin çoğu hayal kırıklığı yaşıyor. Aslında araştırma kolay, ama deneyimsiz olana zor geliyor. Franchise tamircisi franchise almayı araba almaya benzetiyor. Araba alırken ne yapılması gerektiğini çoğu kişi bildiği için bu örnekten hareketle taktik veriyor. 
 
Zevkine göre
Araba alanların kimi havasına, aksesuarına para öder, kimi prestijine, konforuna önem verir, kimi ikinci el piyasasını göz önünde bulundurur, kimi de zevkine göre bir araba alır, satmayı düşünmez. Franchise alanlar da benzer davranır, kimi kazancını, kimi riskini, kimi prestijini, kimi de yaşam tarzına uygun iş olmasını göz önünde tutar. Bu doğrudur, insan seveceği, sahip çıkacağı işi yapmalıdır.
 
Test sürüşü
Araba satan, alıcının arabayı tanıması için mutlaka test sürüşü yaptırır. Bu hem satışı kolaylaştırır, hem doğru seçimi ve müşteri memnuniyetini sağlar. Franchise verenler de anlaşmadan önce işi tanımayı sağlayan eğitim ve oryantasyon programı uygular, işin niteliğini, zahmetini gösterir. Göstermiyorsa bir sakladığı vardır, franchise alan işi mutlaka tanımalıdır.
 
Motor
Araba alıcısı motordan anlamıyorsa bile, kaputun altında nasıl bir motor olduğunu bilmelidir. Bilmiyorsa bilene sormalı, uzmanlara danışmalıdır. Arabayı yürütecek motorun gücünü, zaafını bilmeden yola çıkmamalıdır. Franchise sisteminin de eksikleri olabilir, bunu bilen tedbirini alır, yolda kalmaz.
 
Kaporta
Sıfır arabada kaporta pırıl pırıldır, ikinci elin bakımı, kazası, geçmişi kaportasından anlaşılır. İkinci el franchise alan da yeri incelerken geçmiş bakım, gereken tamir, tadilat ve takviye, mevcut müşteri memnuniyeti açısından incelemelidir.
 
El kitabı
Çoğu sürücü “araba kullanmayı” bildiği için kullanma klavuzunu okumaz. Franchise sisteminde de birçok kitapçık, form, rapor bulunur. Franchise alan biliyorum dememeli, verimli çalışmanın ipuçlarını o kitapçıklardan öğrenmelidir. Franchise almadan önce de mutlaka görüp kapsamını anlamalıdır.
 
Servis
Arabanın iyi çalışması için periyodik bakım ve kontrolünün ustası tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Franchise işletmeler de merkez tarafından sürekli ve düzenli izlenir, denetlenir. Franchise alan buna hazır ve yardımcı olmalıdır.
  
Satıcı 
Araba alırken tanınmış markaları seçmek, yetkili satıcılardan almak sonradan yaşanabilecek sorunları azaltır, şahıstan alan sorun yaşadığında karşısında muhatap bulamaz. Franchise alırken de yaygın markaları, UFRAD üyelerini tercih etmek yaşanabilecek sorunları azaltır.  
 
Danışman
Araba alırken bilgi toplamak için sektörel yayınları izlemek, marka model karşılaştırmalarını okumak, performansını deneyimli sürücülere sormak, sık yaşanan arızalarını ustalara danışmak, yakıt sarfiyatını kullananlara sormak gerekir. Franchise alırken sadece satıcının sözüne itibar etmeyip danışmanlara, derneklere, deneyimli girişimcilere sormak, sağlıklı karar almak için şarttır.
 
Sıfır-ikinci el
Sıfır araba alan, yeniye sahip olma duygusu için fazladan bedel ödediğini bilir, ikinci el alan her zaman yeninin altında bir bedel öder. Franchise işletmelerde arabadan farklı olarak riskin bedeli maliyete eklenmelidir. Bir franchise işletmenin yenisi örneğin 100 ile kuruluyor olsun. Her işin tutma riski ve zahmeti vardır. Normal karlılıkla çalışmanın riski 30 ise, 100+30 yerine 120 vererek devir alan ucuza almış demektir. Yüksek karlılıkla çalışan yer azdır, onun da riski 150 ise, 100+150 yerine 200 vererek devir alan yenisine göre iki kat para ödemiştir ama halen ucuza almış demektir. İşletme zarar ederse de, devirde 100 liranın altında bir bedele vermek zorunda kalınır, hatta bütün yatırım batabilir. Her durumda devir alınacak işletmeyi, ikinci el araba alır gibi, çok iyi incelemek gerekir. 
 
Franchise&More