ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
24 Ekim 2004

İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)
LED DEVRİ

Elektronik devrelerin çalıştığını gösteren LED (ışıklı elektronik diyod) lambalarını bilirsiniz. Elektronik cihazlardaki minik deliklerinden dışarı bakar, yeşil kırmızı yanıp sönerlerdi. Bu küçük, şirin, rengarenk ve çok az elektrik çeken lambaları tasarımcılar keşfetti. Artık her yerde kullanılıyorlar. Şimdilik pahalılar ama, fiyatlar sürekli düşüyor. Üretici sayısı henüz sınırlı ama, kullanımı arttıkça rekabetin yoğunlaşacağı kesin. Zaten elektronik sanayinin her yeni ürününde aynı şeyler yaşanmıyor mu?

LED’leri bilgisayarınız dışında nerede gördüğünüzü hatırlamaya çalışın bakalım.
• Trafik lambalarının nokta nokta ışıldamasını sağlayan LED.
• Işıklı yazıları nokta nokta oluşturan LED.
• Işıklı billboardlarda uzaktan güzel görünen renkli resimler oluşturan LED.
• Yılbaşı ağacı süsü olarak sıra sıra dolanan LED.
• Son model arabaların stop lambalarında, sıra sıra dizilen LED.
• Standart lambaların yerine kullanılan, istenildiği kadar LED’i kullanan, arkası duylu ampuller var. Pahalı ama, enerji tasarrufu ve uzun ömürlü olmasıyla kendini ödüyor. Hem “artık bu moda”.
• Promosyon malzemesi olarak tasarlanmış, anahtarlık, plexiglas üzerine oyma logo, ışıklı dolmakalem, ışıklı çatal-bıçak vb. gibi şeylerin içinde de bir tane LED var.

Fiyatı konusunda da bir fikir vereyim. Çin’deki fiyatı renk, ışık gücü, ışık yayma açısına bağlı olarak toptan 2-3 cent ile 25-30 cent arasında değişiyor.

Tipine göre anma gerilimi 2,5 - 12 V arasında, çektiği güç 0,1-0,2 W civarında. Normal lambaya göre çok tasarruflu ve çok uzun ömürlü. Örneğin 30 LED’li ampul ile 30 Watt lambanın verdiği ışığı alıyorsunuz, 15-20 yıl sorunsuz kullanıyorsunuz, her yıl da 80 kWh tasarruf ediyorsunuz. Bu özelliği ile önünde büyük pazar açılıyor.

Az elektrik çektiği için güneş panelleri ile de çalışabiliyor, sallayınca kendini şarj olan pillerle de kullanılıyor. Bu da dış mekanlar için yepyeni kullanım alanları yaratmış.
• Örneğin bahçe lambalarına yeraltından kablo döşeme, elektrik parası ödeme devri kapandı artık. Lambaların üzerinde küçük bir solar panel, içinde akü, ucunda LED’ler, arkasında otomatik kumanda var. Gündüz doluyor, bütün gece aydınlatıyor. Bunlar geldi bile, marketlerde satılıyor.
• Aynı düzenekle havuzda veya gölde süs ve aydınlatma için yüzdürülen renkli ışıklı toplar var. Tamamen kapalı, sudan etkilenmiyor. Lale devrinde olsa, belki kaplumbağalısını bile ısmarlardı bizimkiler.
• Bahçenin dış duvarına elektrik çekmiyorsunuz. Güneş panelli, LED lambayla aydınlatılan numara koyuyorsunuz, misafirler evinizi kolayca buluyor.
• Trafik düzenlemesi için üretilmiş, yönlendirici ışıklı levhalar, yanıp sönen uyarıcılar, acil durumlarda, geçici yol değişikliklerinde kullanılıyor. Çok az enerji harcadığı için, 10 güne kadar kapalı havayı tolere ediyor.
• Sallayınca dolan piller var. Birkaç sallama LED fenerini birkaç dakika çalıştırmaya yetiyor. Mağarada, sualtında vs. pilin bitmesi riskini almak istemeyenlerin tercihi oluyor. Kamp malzemelerinde de kullanılıyor LED teknolojisi.

LED’ler bilgisayar kontrollü kullanılınca, her rengi alıyor, her resmi çiziyor, adeta televizyon ekranı gibi oluyor. Amerikan Color Cinetics (www.colorkinetics.com) firması mavi-kırmızı-yeşil LED gruplarını arkasına dizdiği cam panoları perde gibi üstüstü koyuyor. Milyonlarca renkten oluşan renk cümbüşü oluyor. Maliyeti düşük, teknolojisi basit bir ürün aslında. Ama adamlar yapmış, Tokyo Aydınlatma Fuarında da havasını basmış. Çoğunda LED kullandığı kendine has birkaç aydınlatma tekniği daha geliştirmiş. Yer tespiti, projelendirme vs. gibi işlerde de alışkanlık ve hız kazanmış. Hepsini birden alıp kullanmak isteyenlere bir de lisansını satıyor. Altunizade Capitol’deki yeni yapılan ışık havuzu da onlardan.

İŞ ÖNERİM

LED, çok kapıyı açabilecek bir anahtar bence. Temel özellikleri canlı renkleri, ucuzluğu, uygulanma kolaylığı, bilgisayarla kumanda edilebilmesi. Neon’un pabucunu dama atar. Reklamcılıkta kendisi medya olabilir, iç ve dış mekan dekorasyonunda ışık oyunları yapabilir, aydınlatmada hem tasarruflu hem uzun ömürlü seçenekler sunabilir, araba farı bile olduğuna göre her türlü endüstriyel tasarımda yer alabilir, spor ve kamp malzemesi olarak güneş enerjisiyle çalışabildiği için rakipsiz olabilir, eşantiyon-promosyon ürünlerinde ilgi çekici tasarımla yapılabilir, şehircilikte kablolama ve enerji sorunu olan yerlerde güneş panelleriyle kullanılabilir, vb.

En basit kullanımı, az yakıp çok aydınlatan sokak lambası veya tasarruflu ampul türünden şeyler. Bunlar kolayca üretilebilir, ama küçük ölçekte yapmak karlı olmayabilir, zaten Çin’den geliyor. İstanbul’da trafik ışıkları LED oldu ve bir yılda elektrik tasarrufundan çıktı parası. Sanayiciler, site yöneticileri, turizmciler kesin müşteri olurlar. Geniş araziye yayılmış tesisler bahçe aydınlatmasını güneş panelli LED ile yaparsa elektrik tesisatından ve faturasından kurtulacak, neredeyse bedavaya getiriyorlar aydınlatmayı. Aydınlatma ürünleri birçok kesime ilginç avantajlar sunacak. Belki aktif satışçılar el atar, kapı kapı dolaşıp evlere, işyerlerine LED aydınlatma gereçleri bile satarlar.

Bilgisayar donanımı ve yazılımı yapan canavar gibi gençlerimiz var. LED teknolojisini biraz uğraşıp öğrenirlerse yapılabileceklerin sınırı yok. Yeter ki talebi doğru görsünler. Örneğin LED’leri ekran gibi düzenlenleyip görüntüleri film gibi oynatırsa, reklamcılar, tabelacılar, promosyoncular alır. Sıradan kayar yazıların pabucunu dama atarlar. Eminim Kosgeb gib destekçileri de çıkar.

Son yılların modası, boncuklardan takı yapmak. Çok var uğraşan, yaptıkça da daha yaratıcı oluyorlar. LED’lerden promosyon ve dekorasyon ürünleri yapmak da biraz takı yapmaya benziyor. Hazır ekipmanı, minicik pilleri, kabloya dizili LED’leri, basit kumandaları var. Elektronik bilgisi değil, tasarım becerisi ön planda. Akla zarar şeyler yapılır. Avrupalı ve Amerika’lıların sitelerini gezip, çekinmeden bol bol esinlenmek gerek. LED gibi canlı bir malzemenin sadece elektronik cihazlarda kullanılması yazık, israf.

LED işine güçlü giren, tanıtıma ve tasarıma ağırlık verip sürümünü artıran, büyük avantaj kazanır. LED’in tanesinin dolarlarla ifade edilen değeri var tüketici gözünde. Nitekim bütün dünyada da öyle satılıyor. Oysa yüksek miktarda alınca sentlerle ifade edilen rakamlara geliyor. Kullanmaya hazır LED’ler, yarı bitmiş elemanlar satılınca hobi tasarımcıları alıp marifetlerini kendi evlerinde sergileyecekler.

Öncelikle LED’i elektronik bileşen olarak değil, tasarım elemanı olarak görmek gerek. Tanıtım, promosyon ve dekorasyona yönelik ürünleri önce getirmek, sonra üretmek. Ürün satmanın yanı sıra, bileşenleriyle hobi kesimini yakalamak. LED modası oluşturmak.
************************************************************************
Çin’li üretici: hebeiltd.com.cn
Çin’li uygulamacı: china-ham.com, gfllighting.com, leadlandchina.com, coship.com,
seasunlighting.com, solarfennel.com, ample-cn.com, edi-t.com, pookingroup.com, deconeo-lighting.com, richie-electric.com, chinaledbulb.com
Japon uygulamacı: agon-tech.com
Amerika’lı uygulamacı: colorkinetics.com, fiberopticproducts.com, lldinc.com, onestoplights.com, optiled.biz, theledlight.com, triolight.nlTarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More