ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
10 Ekim 2004

İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)
KUMON

Geçen hafta eğitim sponsorluğundan para kazanmayı önermiştim. Okurlarımdan “ama bu resmen yasak” diyen notlar geldi. Ben de biliyorum mevzuatı. Fakat geçmişte yaptığım işlerde, uygun ilişkilerle bunun “yarı resmi” şekilde mümkün olduğunu bizzat gördüm. Üstelik, şu anki mevzuata göre hayırseverler yaptırdıkları okula adını koydurabiliyorsa, bu da bir tür “toptan” sponsorluktur. Eğitim bütçesi açık vermeye devam ederse, bence yakında “perakende” sponsorluğun da kapısı açılacaktır. Tabi kapıya cepheden saldırıp işi “okullar satılıyor” havasına sokmanın alemi yok. Akıllı işadamları, doğru ilişkiler ve uygun formüllerle bu kapıyı içeriden açtıracaktır. İhtiyaç var, arz var, talep de oluşacaktır. Ben bu memlekette “suyun önünü tıkayan” yasaların önce delindiğini, sonra değiştiğini defalarca gördüm. Bakın, radyolar, televizyonlar halen frekans tahsisi alamadılar, ama “fiili durum” oluştu.

Bu hafta konumuz yine eğitim. Biliyorum, sık işliyorum ama, ülkemizde en güzel iş yapılacak sektörlerden biri eğitim. Zaten ben de bir şekilde eğitim sektörünün içindeyim. Franchise & More tarafından hazırlanan ve verilen “Franchise Yöneticisi Geliştirme Programı” halen tek. “Dahi Bebek” ürünüyle de “okul öncesi” kesime girdik, iş potansiyelini bizzat gördük. Genç nüfusumuz çok, talep büyük ve sürekli. Eğitimsizlik ülkemizin temel sorunu. Doğru eğitim insanın kaderini değiştirebiliyor. İhtiyaç had safhada ama arz eksik kalıyor. Yani masa-sandalye, sınıf, öğretmen sayıca yeterli ama, sonuçlar yetersiz. Sonuç alan, hayata hazırlayan, “fark yaratan” eğitim yok gibi. “Meşhur” kolejlerin kapasitesi toplam ihtiyacın yüzde birini ancak karşılıyor. Anne-babalar eğitim sisteminin eksiğini ek derslerle, dershanelerle karşılamaya çalışıyorlar. 40 yıl önce benim için ilköğretimden başlayarak harcanan özel çabaları, ben de çocuklarımda yaşadım. Zamanla pek bir şeyin değişmediğini gördüm.

Geniş kitlelere yönelik, basit kurgulanmış, kolay aktarılan, sonuç alıcı bir eğitim yöntemimiz yok. Adeta insanın doğasına aykırı kurgulanmış, cıvıl cıvıl çocukları uyutan, azdıran, bezdiren bir eğitim sistemi var. Okul ve öğretmen de bu sorunun parçaları. Hepiniz yaşamışsınızdır, ağzından bal damlayan bazı öğretmenler vardır. Öğretmen sayesinde dersi seversiniz, hatta bakarsınız meslek olarak da o konuyu seçmişsiniz. Nedir bu öğretmenlerin farkı? Aynı müfredatı, aynı dersleri nasıl oluyor da daha iyi anlamasını sağlıyorlar öğrencilerin? Temel kural, bu işi “mükemmel” becerenler, “normal” performans gösterenlerle aynı parayı alamazlar. Bizdeki sistem gereği “özel öğretmenlik” yapıyor, maaşlarını birkaç katına çıkarıyorlar. Ama sistem halen eksik, birkaç bireysel başarı kitlelere yansımıyor. Giriş kısmını uzattık ama, eğitimcilerimiz basit bir yaklaşım farkını, eğitim becerisini kitlelere taşıyan sistemi kuramadığı için bu hafta taa Japonya’dan franchise almayı öneriyorum.

SAVAŞ SONRASI JAPONYA

Yurtdışından iş önerilerini çoğunlukla Amerika’dan veya Avrupa’dan veririm. Bu hafta sıra Japonya’da. Kumon, 50 yıl önce ilkokuldaki oğluna derslerinde yardım etmek isteyen Japon matematik profesörünün adı. Okuldaki yöntemi çok karmaşık bulmuş, oğluna daha basit, kolay kavrayabileceği şekilde anlatmış matematiği. O kadar başarılı olmuş ki, yöntemini ek eğitim haline getirip uygulamaya başlamış. Tabi işin bu tarafı biraz da pazarlamaya yönelik “kişisel başarı öyküsü”.

Kumon felsefesi, “her çocuğun içinde keşfedilmeyi bekleyen kabiliyetler” ve “mükemmel olma potansiyeli” olduğuna dayanıyor. 50 yıldır sadece temel matematik ve okuma becerilerini geliştirme konusunda tamamlayıcı eğitim veriyorlar. Konsantrasyonu ve öğrenme alışkanlığını geliştiriyorlar. İç disiplin ve kendine güven aşılıyorlar. Her seviyede yeterli başarıya ulaştırıyorlar. Her öğrencinin kapasitesini tam kullanmasını amaçlıyorlar. Sonuç alma duygusunu aşılıyorlar.

Net tanımlanmış yirmi beceri düzeyi belirlemişler. Küçük, kısa, yüzlerce ödevle ana okulundan liseye kadar öğrencilere matematiği “belletiyorlar”. Gerçekten de mucize formülleri falan yok, sadece doğru yöntemle çok çalışıtıyorlar. Korkutmadan öğrettikleri için konsantrasyon ve çalışma alışkanlığı kazandırıyorlar. Sınıf ve öğretmen yok. Öğrenciler yönlendirilerek kendi motivasyonlarını kazanıyorlar. Her konu önce basit bir problemle işleniyor, sonra giderek zorlaşan problemler çözülüyor. Bir sonraki düzeye geçmek için tüm problemleri belli sürede çözmek şart ve bunu başartıyorlar.

Kumon ek ders verdiği için çoğu öğrenci haftada iki kere merkeze geliyor. Buna karşın ödevler evde de yapılmak üzere günlük veriliyor. Her konu mükemmel şekilde başarılana kadar sabırla tekrarlanıyor. Bir üst düzeye sağlam temel oluşturuluyor. Her çocuk kendi performansına paralel ilerliyor. Grup seviyesi veya müfredat planı gibi nedenlerle hiçbir konu belletilmeden geçilmiyor.

Matematik kurslarında büyük başarı kazanılması üzerine, okuma kursları da devreye alınmış. Yine basit görünen, ama bir şekilde öğrencilerin dersten soğutulduğu bir ders. Temel okuma becerilerini kazanmadan hayata veya yüksek öğrenime başlıyor öğrenciler. Bu kurslarda da aynı basit prensipler başarının anahtarını oluşturuyor. Kelime hazinesini veya dile hakimiyetini geliştirmek isteyenler, okumakta güçlük çeken veya erken okumaya başladığı için destek ihtiyacı duyan çocuklar devam ediyorlar. Okuma öncesi beceriler, sesler, harfler, gramer, vurgulama, okuma gibi konular öğretiliyor. Hepsi okulda “zaten ta başta” verilen şeyler. Ama nedense Kumon bu işi daha iyi yapıyor ve satıyor. Bir şeyler eksik kalıyor olmalı.

Kumon sistemine, ana okulundan da girmek mümkün, lisede katılmak da. Ne kadar erken başlarsa o kadar sağlam temel oluşturuyor. Anne babalardan istenen, çocuğa düzenli çalışma saatleri koymaları, ödevlerin yapıldığını kontrol etmeleri, çocuğun neyi neden öğrendiğini takip etmeleri ve gelişimini eğitmeninden sorup izlemeleri.

Kumon Japonya’da başlamış, şimdi dünyanın 43 ülkesinde uygulanıyor. Franchise sistemiyle yayıldığından her bir merkez ayrı işletmeci tarafından yürütülüyor. Dünyadaki Kumon franchise’ları, Asya/Pasifik, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa/Afrika merkezlerinden yönetiliyor. Sadece Amerika’da 1400 franchise var. Kumon, dünya franchise sıralamasında eğitim verenler arasında birinci, toplamda ise onuncu sırada. Özetle Kumon dünyada çok başarılı olmuş. Zaten benim de yukarıda saydığım müfredat, öğretmen vb. eksikleri bizim milli eğitim sistemimize yönelik değil. Dünyada eğitim sisteminin genel bir eksiği var. Seri imalata yapıyor, asgari başarı düzeyi ile yetiniyor, belli oranda fireyi kabul ediyorlar. Böyle üretimden çıkan ürün de ancak “idare eder” durumda oluyor.

Kumon kurslarının tükerici fiyatları, konu başına aylık 80-100 $ düzeyinde. Benzeri özel eğitimlere oranla oldukça ucuz kalıyor ama, “sistematik verilen bireysel ilgi” sayesinde maliyetleri düşük ve pazarlama politikası geniş kitelelere ulaşmak. Gördüğüm kadarıyla bunu başarmış da. Uyguladığı ilginç promosyonlardan biri de Kumon Cosmic Club üyeliği. Çocuklar kurslarda başarı kazandıkça puan kazanıyor ve izleyen kurslarda indirimler alıyorlar.

Birkaç ay önce ben sorduğumda, bu yıl diğer bölgelerde hızlı gelişme yaşadıklarını, Türkiye ile uğraşamayacaklarını söylemişlerdi. Bizim yatırım planımıza girmediğinden peşinde koşmamıştık. Fakat iddialı bir gelişme planı ile gidilirse eminim ki makul şartlarla Türkiye hakları alınabilir. Master franchise alınmasa da, Kumon’un dünya çapında halen tek başına sahip olduğu başarısından iyi bir ders alınabilir. Nasıl olup da “okuma” ve “aritmetik” gibi temel konularda, “adım adım öğretmek” ve “iyice belletmek” gibi basit yöntemlerle bunu başarması da doğrusu eğitimciler açısından biraz düşündürücü olmalı.

(www.kumon.com)


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More