ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
25 Nisan 2004

İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)
JALUZİ TEMİZLİĞİ

Geçen haftalarda kredi danışmanı ve özel velilik önermiştim. Gerek okurlardan, gerekse çevremden bir kısmı olumlu, bir kısmı olumsuz görüş belirtenler oldu. Olumlu bakanlar, işi yapacak olanlar değiller ama, yapılabileceğine inanan ve yapan olsa müşteri olacaklarını söyleyenler. Olumsuz bakanlarsa, henüz pazarı olmayan işlere burada yer vermemem gerektiğini söyleyenler. Benim görüşüme göre talebi olacak işler bunlar. Birilerinin de başlaması lazım. Gelişmiş ülkelerin bizden farkı, hizmetler sektöründe her alanda en küçük işlerin bile parasıyla yapılıyor olması. Arz, talebi yaratıyor. Öyle iş fikirleri var ki, ben burada yazmaya çekinirim. Uçuk ve müşterisi çıkmaz gibi geliyor. Ama adamlar Amerika’da, Avrupa’da yapıyor, müşteri buluyor, para kazanıyor, hatta franchise veriyorlar. İnanıyorum ki bizde de gelirin artmasıyla bir gün başlayacak, yeterli sayıda müşteri bulacak. İşte bu gibi işlere ilk el atanlar doğru yapar ve sebat ederlerse marka olacak, pazarı oluşturacak ve hakimi olacaklar. Örneğin Türkiye’de kişilere değil ama, şirketlere kredi danışmanlığı veren, hatta bu işi yapacaklara da franchise veren bir kuruluş var. İlerde ona da bu sayfalarda yer vereceğim. Ama kredi kartını bile yönetemeyip borca batan şahıslara kredi danışmanlığı veren kimse yok. Oysa bir organizasyon altında toplansa ve markalı bir hizmet olarak sunulsa, inanıyorum ki talep kendiliğinden doğacaktır. Neyse, bu haftaki konumuza gelelim.

Sizin de jaluzileriniz varsa temizlemenin derdini bilirsiniz. Evlerde temizlikçiler bezmiştir jaluzilerden. Bir takım elektrostatik toz alan “sihirli” fırçalar satılıyor, kolayca temizleyeceğini vaat eden. Ama işe yaradıkları şüpheli, ancak günlük temizliğe yetiyorlar. Bezle veya süngerle silindiğinde de en ufak sert davranışta eğilip bükülüyor, güzel görüntülerini kaybediyorlar. Üzerlerinde toz tabakası, sigara isi kaldığında ise perişan görünüyorlar. Çaresi? Uzmanına temizletmek.

Amerika’da jaluzi temizleyen özel firmalar var. Çağırıyorsunuz, geliyorlar, jaluzinizi söküyorlar. Dışarıda teşkilatlarını kuruyor, şip şak temizliyorlar. Kimi yıkıyor, kimi özel kazanında ultrasonik dalgalarla temizliyor. Sonra da yerine takıp gidiyorlar. Bunun makinelerini yapıp satanlar da, her yörenin iş potansiyeli farklı olduğundan, farklı özellik ve kapasitelerde makineler üretiyor ve paket halinde sunuyorlar. Yani jaluzi temizleme başlı başına bir iş olmuş.

Bizde tek başına bu işi yapmak para kazandırır mı bilemem. Sanki henüz pazarımız o aşamaya gelmemiş gibi. Ama kime sorsam, jaluzilerin temizliğinden dertli. Bazıları sırf temizliğinden çekindiğinden jaluzi almıyor. Bazıları da kenarlarının kıvrılıp kırılmasını kanıksamış, artık aldırmıyor. Jaluzi satanlar da sanki böyle bir problem yokmuş gibi rahat davranıyorlar. Bakın işte yine aynı soruyla karşı karşıyayız. Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan? Talebi olan işi mi yapmalıyız, yoksa hizmeti arz edip talebi mi oluşturmalıyız?

Bence bu işi, profesyonel temizlik firmaları başlatmalı. Jaluzi temizliğine ayrı bir bedel almalı, ama işi gereği gibi, doğru ekipmanla yapmalılar. Bu gibi “ciddi” kuruluşlar tekliflerinde jaluzi temizliğini fiyatlandırınca, pazarı da kendiliğinden oluşacaktır. Yerli makine üreticileri buna uygun temizleyiciler yapacaklar. Sadece jaluzi temizleyenler çıkacak, daha ucuz fiyat verip daha çok iş almaya çalışacaklardır. İşin nasıl yapıldığını biraz anlayanlar da ucundan kenarından bulaşacaklardır. Örneğin büyük iş merkezlerinin altındaki garajda araba yıkayanlar, jaluzi temizlemek için özel bir duvar oluşturacak, binadaki jaluzileri üç ayda bir gelip sökecekler, araba yıkadıkları su püskürten makineyle yıkayıp kurutup yerine takacaklardır.

Gelecekle ilgili tahminleri bırakıp, Amerika’lıların bulduğu çözüme bakalım. Blind Butler firması, 1986 yılından bu yana çeşitli tipte binlerce jaluzi temizlik aparatları satmış, 13 milyon jaluzi temizletmişler.

Temel temizlik seti diye adlandırdığında, 2 arkalık, 2 kuru raf, 2 yıkama rafı, su tankı, elektrik motorlu yıkayıcı, bir de işin nasıl yapılacağını öğreten 100 sayfalık bir kullanım klavuzu veriyor. Hepsi 1995 dolar, nakliye parası sizden. İsterseniz garajınızda kurup yapın bu işi.

Açık kamyonet üzerinde kurulu başka bir ekipmanı alırsanız, müşterinin ayağına gidebiliyorsunuz. Üstelik o kadar havalıymış ki, etraftan görüp gelenlere kartınızı vermekten iş yapamaz oluyor(muş)sunuz. Verilen paketin içinde firmanızın adını kocaman yazacağınız billboard da var. Kamyonetin üzerine kuracağınız çelik dolap, yıkama duvarını dayacağınız direk, 2 adet dikey kurulan yıkama tahtası, mobil çalışabilmek için jeneratörlü yıkayıcı, yedekli su tankı, toplam 10-20 jaluziyi koyabileceğiniz 2 kurutma rafı ile birlikte hepsi 4995 dolar. Tabi kullanma talimatı bunda da var. İnternetten ısmarlarsanız bir de cam yıkama seti hediye ediyorlar.

Jaluzi yıkama işinde son noktayı koyan ekipmansa, kapalı kasa treyler üzerinde. Yağmur çamur dinlemiyorsunuz. Biri içerde, biri dışarda iki yıkama seti var. İki elektrikli yıkayıcı bir de yedek veriyor. Jeneratör, aydınlatma ışıkları, kurutma fanları kamyonetin üzerinde olduğundan her yerde çalışabiliyorsunuz. Fiyatı 16.995 dolar. Tabi bunu çekmek için bir de kamyon almanız gerekiyor. Ama bu fiyat halen ultrasonik temizlik yapan makinelere göre halen uygun kalıyor.

Bu yöntemle jaluzileri sadece yıkamakla kalmıyor, bir de cilalıyorlar. Yıkama suyunda kullandıkları bir tür cila ile kolayca parlak jaluziler elde ediliyor.

Detaylı bilgileri www.myblindbiz.com/blindbutler.htm sayfasından alabilirsiniz. Tüm dünyaya mal satıyorlar. Teknik destek vermenin yanı sıra, işletme ve pazarlamada da yardımcı oluyorlar. Nasıl firma imajı oluşturacağınızı, müşteri bulmanın yollarını, fiyatlandırmayı, reklam yapmayı, hedef koymayı, adam çalıştırmayı, yönetim tekniklerini, şirket idaresini, gelişmiş pazarlama tekniklerini, anlaşma örneklerini, iş merkezlerine girmeyi ve denenmiş daha bir çok tekniği öğretiyorlar. Üstelik bunun için bir bedel talep etmeden. Yani bir anlamda makine satttıklarına franchise gibi destek veriyorlar. İşin yapısı gereği, başlangıçta 1200-1500 dolar kadar işletme sermayesine ihtiyacınız olduğunu belirtiyorlar. Kışın işlerin yavaşlaması da bu işin doğasında var. Yazın müşteri kaçırmamak gerek, kışın da boşuna uğraşmayıp yatıp dinlenme zamanı.

Aynı firma, doğal olarak jaluzi satış işine de girmiş. Temizlik makineleri alabileceğiniz gibi, onlar üzerinden jaluzi alıp satabiliyorsunuz da. Yani gördüğünüz gibi temizlik işinde kendini kabul ettirenler, pekala jaluzi satışını da organize edebiliyorlar. Önemli olan müşteri ilişkisini iyi kurabilmek.

Bu firmanın reklamını yapmak için yazmıyorum bütün bunları. İşin karlı hale getirilmesine örnek vermek için anlatıyorum. Bunlar gibi jaluzi temizliği konusunda hizmet veren ve franchise veren bir kuruluş daha var. www.clean-money.com adresinden bilgilerini alabilirsiniz. Ultrasonik kazanda jaluzi temizliği yapanlar da var ama onların ekipmanları daha pahalı. www.morantz.com Aslında Türkiye’de de ultrasonik temizlik makinesi üreticileri var. www.ultrasonik.com adresinde bulabilirsiniz. Sistemin esası basit. Suyu doldurduğunuz kaba yüksek frekansta titreşim veriyorsunuz, titreşimler tozu, kiri, yağı söküp atıyor. Yerli makinelerle de kurabilirsiniz böyle bir işi.

İster makine alın temizlik hizmeti satın, ister makine yapın temizlikçilere satın, isterseniz bu işi franchise haline getirin başkalarına satın. Hepsi farklı farklı işler, farklı uzmanlık alanları, farklı yatırım ve karlılık sağlıyorlar. Yeter ki siz henüz olmayan bir hizmeti sunun, bakın müşterisi çıkacaktır.
Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More