ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
07 Mart 2004

İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)
TERLEME KABİNİ

Geçen sene yeni bir ürün dikkatimi çekmişti, numune getirmiş, pazarını araştırmıştım. Sağlık alanında kullanılan, kullanıcıya çok yararlı ve yurt dışındaki işletmelerde hızla yaygınlaşan bir cihaz. Saunayı andıran bir tür terleme kabini. Sauna gibi kullanılmasına karşın, sıcak hava değil, ısı ışını veriyor ve bir çok ilave yararları var. O zaman yaptığım temaslarda, tanınmadığı için ilgi görmediğini farketmiş, tanıtmak için harcanacak zaman ve para yaptığım işlerle uyuşmadığı için beklemeye bırakmıştım. Geçen hafta bir gazetede gördüğüm “Türkiye’nin en büyük saunasında Infra Rood Sauna kullanıldığı” haberi, bizde de bu işin de zamanının geldiğini hissettirdi. Ben de bu iş fikrini sizlerle paylaşmak istedim.

Terleme kabininin sağlık üzerindeki etkisi, aslında basit ve doğal bir esasa dayanıyor. Dünyamızda yaşamın kaynağı güneş ve ondan gelen enerji. Güneş ışınlarının “kızılötesi” olarak adlandırılan kısmı, ısı ışınlarını oluşturuyor. İnsan vücudu ise bu ışınlardan sadece 5-15 mikrometre uzunluktaki emebiliyor. Bir anlamda bu ışın doğrudan 4 cm kadar “içimize işliyor”.

YARARLI IŞINLAR

Hatırlayın bakalım, romatizması olan yaşlılar ne yapar? Yazın sahilde kendilerini kuma gömerler. Çünkü ancak böyle ısınır, ağrılarından kurtulurlar. Nedeni, ısınan kumlardaki kuvars kristallerinin yaydığı ısı ışınlarının vücut tarafından derhal emilmesi. Kuvars kristallerinin yaydığı 5-15 mikrometre dalga boyundaki ışınların doğrudan emilmesi. Güneşte kalmak veya sıcakta durmak aynı etkiyi yapmıyor, çünkü deri yüzeyden ısındıkça, kan dolaşımıyla soğutuluyor.

Isı ışınlarının Japonya’da tıp amaçlı kullanımı, 60’lı yıllarda Dr. Ishikawa tarafından başlatılmış. 80’lerden itibaren Amerika’lılar saunalara ısıtma elemanları yerine kuvars lambalar koyarak kitlelere ulaştırmışlar. Ortam ısıtılmadığından, enerjinin %80’i doğrudan vücuda ulaşıyor. Daha kısa sürede, saunanın onda biri kadar enerji harcayarak, daha çok terleme sağlanıyor.

SERİN TERLEME

Isı ışınlarının doğrudan vücuda ulaştığı için, ortam sıcaklığı saunada olduğu gibi 80-100 derece değil, 40-60 derece arasında tutuluyor, ortam havalandırılabiliyor. Kalp sağlığı veya yaş nedeniyle sıcaktan olumsuz etkilenenler, solunum sorunu olanlar saunaya giremezken, terleme kabinlerini güvenle kullanabiliyorlar. Aynı sürede atılan ter miktarı ise klasik saunanın iki katını buluyor.

Sıcaklığın içe işlemesi, terin yapısını da etkiliyor. Hareketle veya sıcakta terleyince %95-97 su atılıyor. Isı ışınlarıyla terleyince %80-85 su, kalanında ise yağ, kolesterin, yağda çözünen zehirler, ağır metaller, asit, sodyum, amonyak atılıyor. Yoğun yağ atıldığından, selülite de iyi geliyor.

İçe işleyen ısının bir faydası da, kas ve eklem hastalıklarına oluyor. Eklem iltihabı, romatizma ağrıları, kas spazmı, bel ağrısı, kas ağrısı, kas gerilmelerine de iyi geliyor. Dokular 45 derece sıcaklıkta kalıcı uzama gösterdiğinden, tendon ve kas yaralanmalarında kabinde yapılan esneme hareketleri çok yararlı oluyor.

KALBE KİLOYA ÇARE

Terlemenin bir yararı da zayıflatması. Vücudumuz bir gram ter oluşturmak için 0,586 kcal harcıyor. Örneğin 40 dakikalık terleme, 10-15 km koşmaya eşdeğer kalori yakıyor. Hem de hiç yerinden kalkmadan, diyet yapmadan. Vücudun ısınmasıyla birlikte ısıyı atmak için nabız yükseliyor, kalp atışları güçleniyor, kondisyon kazanılıyor. NASA 80’lerden bu yana uzaydaki astronotları için bu yöntemi kullanıyor.

İŞ FİKRİ

Tüm bu yararları sağlayan ürün, aslında basit bir kuvars lamba. Elektriğe takıyorsunuz, ışın yayıyor, karşısına geçip terliyorsunuz. Buna karşın, iş yapmak söz konusu olunca planlı ve ihtiyatlı olmak gerek. Ürün ve kavram bizim pazarımız için yeni. Hedef kitlesinin belirlenmesi, yararlarının anlatılması, kullanımının benimsetilmesi gerek. Ben ürünü ilk tanıdığımda, önce yurt dışında yaşayan tanıdıklarımın izlenimlerini ve dışarıda nasıl kabul gördüğünü araştırmıştım. Gördüğüm kadarıyla farklı kitlelere, farklı amaçlarla, farklı şekillerde sunulabiliyor.
• Eğlenmek ve biraz da form tutmak için saunaya, spor salonuna, spa’ya gidenlere “yeni bir alternatif” olarak sunuluyor. Sauna gibi kullanılıyor, saat hesabı satılıyor.
• Spor klüplerinde karşılaşma öncesinde ısınma, sonrasında gevşeme ve sakatlanmalarda tedavi için “ilaç niyetine” kullanılıyor. Spor doktorundan onay, antrenörden istek gelmesi lazım. Meşhur birileri kullanınca da adet haline gelecek.
• Güzellik salonlarında zayıflama ve selülit giderme amacıyla “mucize tedavi” şeklinde sunuluyor. Olabildiğince bilimsel görünüşlü aletlerle, seanslar halinde uygulanıyor. Örneğin bir kabinde içinde bisiklet çevirtirken zayırlatabiliyor veya hortumların ucunda kafalarla bölgesel ışınlama seansları uyguluyor.
• Ev konforu amacıyla satıldığında, “modern sauna” şeklinde sunuluyor. Güzel görünümlü, kaliteli malzemeden, içinde müzik tesisatıyla, renkli ışıklarla kromoterapi yapan, kırılmaz camlı vb. üretiliyor. Mekanın izin verdiği kadar büyüklükte bir kabin, banyoyu veya spor odasını süslüyor.

Bu basit ama çok yararlı teknikten iş çıkarmak isteyenler, neler yapabilirler?
• Yurt dışından hazır “enfrarujlu sauna” getirip satabilirler. Paneller halinde çam veya sedir ağacından yapılan farklı büyüklükteki modeller, bir çok konforu da içeriyor. Amerika ve Avrupa’da bir çok üretici var. İthal fiyatları 1-3000 $ arasında değişir sanıyorum. Ürün ilginç olduğu için kar marjı tatminkar olabiliyor. Fuarlarda boy göstermek, pazarlamaya yüklenmek şart.
• Sauna gibi kullanılacak “terleme kabini” üretebilirler. Sauna üreticisi olsun olmasın, ahşap mobilya yapan herkes, kuvars lambaları getirip terleme kabini yapabilir. Ev saunasının çok büyük bir pazarı olduğunu sanmıyorum, zaten alacak olan aldı. Terleme kabininin sauna yerine değil, farklı amaçla satılması daha doğru olur. Yorulmadan zayıflamak isteyenler, kardiyovasküler çalışmaya ihtiyacı olan ama zamanı olmayanlar, vücudunu yıpratan bir tempoyla yaşayıp toksin atmak isteyenler, sauna almayacak olsalar bile, kaliteli, markalı, kullanışlı ve uygun fiyatlı bir kabini alırlar. Bir çok tanıdığımın evinde süs gibi duran koşu bantları görüyorum, bu da en az onlar kadar satar. İyiyi ucuza üretip hesaplı satmak, yaygınlaşmak için gerekli. Tanıtım, bayi ağı ve temiz üretim şart.
• Selülit tedavisine yönelik cihazlar yapabilirler. Sistem zararsız ısı ışını kullandığından kolayca uyarlanabilir. Konunun uzmanlarından alınacak danışmanlıkla güç ve dozaj konusu halledilir, yabancı örnekleri incelenir, kafalı kollu ünitelerle, modern tasarımlı bir alet üretilirse çok yüksek fiyatlarla satılabilir. Ben İtalyan malı bir cihaza 100.000 $ vereni gördüm.


saunabrokers.com
home-sauna-guide.com
healthmatesauna.com
infraredsauna.net
sunlightsaunas.com
saunas.com/infrared.html
farinfraredsauna.com
chinasauna.com/fir%20sauna.htm
saunasfactorydirect.com
westfalia.deTarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More