ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
19 Ocak 2007

ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)
Şimdiye dek bir çok kez fast food ile işimiz oldu. Kimini kurduk, kimini sattık, kimini yönettik. Fast food işine ilk girişim, 90’ların başında yarı pişmiş pizza üretip, markamızı taşıyan bağımsız işletmelere dağıtarak olmuştu. Ürünü tanıma, geliştirme, farklılaştırma, tüketici testleri, soğuk zincir dertleri, fiyat yoklamaları açık hava pizza partileri derken, gıdanın içine dalmış, bir sürü şey öğrenmiş, tatlı heyecanlar yaşamıştık. O bakımdan pizza ilk göz ağrım sayılır. Geçen gün Rondinella pizza zincirini Türkiye’ye getiren ve hemen ardından franchise vermeye başlayan arkadaşım Cem Dinççetin’i ziyarete gittim. Kariyerini yerli-yabancı büyük firmalarda üst düzey pazarlama yöneticisi olarak yapan Cem, öncelikle pazarlamaya odaklanmış ve konseptini, ürünlerini, fiyatlarını pazara göre konumlandırmış. Mekan da, ürün de, franchise da güzel olmuş.

Cem’le sohbetimizde, onbeş yıl önce henüz bize “yabancı” bir ürün olan pizzayı tanıtmak ve sevdirmek için ne çabalar harcadığımızı bir kez daha hatırladım. Pizza’nın geçen zaman içinde pazarımızda nasıl sağlam bir yer edindiğini gördüm. Ve bir kez daha tüm dünyadaki tüketicilerin temelde insan olarak etkin pazarlamaya aynı tepkileri verdiğine kanaat getirdim. İtalyan göçmenlerin gittikleri her ülkede ateşledikleri pizza sevgisi, Amerika’lıların pazarlama becerisi ile birleşince bütün dünya pizza yemeye başladı. Ninja Turtles “vagabandaaa” dedikçe bizim çocuklar da yediler. Ülkemizin olağanüstü zengin mutfak kültürünün birbirinden nefis ürünleri, pazarlama teknikleri ile desteklenmedikleri için halen dünyaya yayılmadı. Dönerin sahipsiz haliyle Avrupa’da onbinlerce yerde Avrupalı tüketicilerle buluşması potansiyelin büyüklüğüne bir örnektir. Fiyatın ve hammadde kalitesinin hızla düşüp ürünün “ucuz işte, idare eder” diye algılanması da pazarlamanın öneminin delilidir. Dürümün elinden tutup pazarlayan sahibi olmazsa, alışveriş merkezlerinde karşımıza “soft taco” veya “wrap” adıyla çıkmasına şaşamayız. Hadi onlar Meksika’lı deyip kabul ederiz de, yarın bir gün Yunan markalı bir dolma zincirinde sarmaları yersek midemize oturmaz mı?

Pizza fiyatlandırmasında ilginç bir durum var. Bu alanda dünya lideri olan yabancı firmalar girdiler pazarımıza. Onbinlerce restoran işleten, milyonlarca eve yarım saat içinde pizzasını gönderen, bu işi iyi bilen, başarısını tüm dünyada kanıtlamış firmalar bunlar. Önce Pizza Hut geldi, saygın restoran ve paket servis olarak konumlandı. Sonra Dominos Pizza hızlı yayılma ve cazip promosyonlarla pizzayı evlerimize soktu. Tadım Pizza, Pizza Max, Pizza Days, Pizza Pizza gibi ilk zincirleşenlerin ardından onlarca pizza zincirimiz oldu. Fırını olan hemen her restoran menüsünü zenginleştirmek isterse pizzayı ilave ediveriyor.

Yabancıların pazarı geliştirmesinden ve fiyatta belirleyici olmasından ötürü pizza diğer tüm ürünlerden farklı pazarlanıyor ve fiyatlandırılıyor. Liderin yaptığı kampanya bir anda sektörün geneline yayılıyor. Siz hiç “gel al ikincisi bedava” diyen kebapçı, börekçi gördünüz mü? “Yeşillik, ezme, limon seçime bağlı, ilave ücrete tabidir” diyen lahmacuncu duydunuz mu? O bakımdan bu haftanın konusu pizza olsun istedim. Belki diğer yiyecek satanların fiyatlandırmasına da ilham verir diye düşündüm.

Pizzalarda ucuz, markalı, lüks diye üç kategori görüyorum.
• Kebapçının menüye eklediği, şekli pizzaya benzeyen, tadı açık pideyi andıran ürün “ucuz” pizza.
• Yerli veya yabancı kökenli, zincirleşmiş, ürünlerine kendine özgü isimler koyan “markalı” pizza.
• İyi semtlerde tek veya az sayıda restoranı olan, pizzasıyla ünlü havalı restoranlardaki ürün de “lüks” pizza.

Kare dilim tutmadı, külah daha yeni başladı, pizzaların hemen hepsi yuvarlak formda. Boyları ise karışık. Kimisi ucuz görünmek için “küçük” pizzasını 18 cm çapta yapıyor, genelde ise küçük pizza 23-24 cm çapında oluyor. Geometriden hatırlayın, çapı dörtte bir küçültmek, alanı yani kullanılan malzemeyi neredeyse yarıya indiriyor.

Gelin ürün değer skalamızda pizzanın neresinin müşteriye ne değer kattığına birlikte bakalım.

YARAR

Kullanım
Pizza tabi ki öncelikle karın doyurur. Hamuruyla, etiyle, peyniriyle, sosuyla bir öğünlük yemektir. Kullanım değeri, bir öğünde eşdeğer besleyici özelliği olan yemeğin maliyetidir. Sıcak olduğu için yanında soğuk içecek de tükettirir. Yani hem alana, hem satana kullanımda yarar sağlar.

Kazanç
Pizza nasıl kazanç sağlar derseniz, bunu başaran birini tanıdım. Şimdi başarılı bir genç girişimci olan sevgili Tamer, üniversitede yatılı okurken akşam karnı acıkan arkadaşlarının pizza siparişlerini organize edermiş. Domino’s broşüründe yazan normal fiyatları toplar, Yemek Sepeti’nin internetten siparişte bir alana bir bedava kampanyasından ısmarlarmış. Tabi bu durumda cironun yarısı kar olurmuş. Ürün kabul görmüş ve kendini tanıtmış olunca, satmak kolay oluyor. Az bilinen lokal kampanyalar da ancak bu gibi agresif pazarlama yapan firmalarda bulunuyor. Kebapçının fiyatının oradan söylersen başka, buradan söylersen başka olduğunu gördünüz mü hiç? Esasen ülkeler arasındaki döviz çapraz kurlarının farklılığından yararlanan arbitraj karı gibi bir şey Tamer’in yaptığı, helal olsun. Belki bu yöntem öğrenciler arasında yaygınlaşmıştır bile.

Tasarruf
İster dışarıda yiyin, iste evde yiyin, bir öğünün masrafından tasarruf ediyorsunuz. Genelde pizza boyutları yiyebileceğinizden büyük oluyor veya iştahımız açlığımızdan fazla oluyor. Son iki dilimi erkekler zorla yiyor, hanımlar bırakıyor. Restoranda tabakta kalanın paketlenmesi, evde derin dondurucuya atılıp sonradan ısıtılması özendirilmeli bence. Amerikalıların “doggie bag” dediği, lokantada tabakta kalanları paketletip götürmesi önemli bir tasarruf unsuru. Bizde ne öneriliyor, ne yapılıyor. Sanki bir daha sefere de illa kendisine gelecekmiş gibi, eve yolladığını kendi satışından eksilecek diye düşünüyorlar. Oysa kalanı paketleyip müşteriye vermek hem fark yaratır, hem büyük boy sipariş getirir, hem de marka bağımlılığı sağlar.

TATMİN

Prestij
Pizza yabancı kökenli, yabancı isimli, farklı kombinasyonlarda hazırlanabilen bir ürün olduğu için havalı bir ürün. “ucuz” kategoride bile prestij sağlıyor, çorba pilav yiyeceğine pizza söylemek en basit restoranda fark yaratıyor. Markalı kategoride prestij yükseliyor, kendine has tarifler ve ürünler kullanıyor, “Chicago” tarzı veya gerçek İtalyan gibi tanımlarla tarzı olduğunu ortaya koyuyor. Lüks kategoride zaten pizzaya değil mekanda bulunmanın prestijine para ödüyorsunuz.

Konfor
Pizza yapması da, yemesi de kolay bir ürün. Siparişinizden itibaren on dakikada masaya konuyor. Tek tabak veya tahta altlık yetiyor, ne süsleme, ne garnitür istiyor. Çatal bıçak yoksa elle yenebiliyor. Dilim alırsanız bir karton parçası yetiyor, ısıra ısıra gidiyorsunuz. Çocuklar için dökülme saçılma derdi yok. Kısacası pizza zahmetsiz, konforlu bir yemek. Müşteri bu konfora para ödüyor, hatırlatmak lazım. Tabi lüks kategoride masaya yapılan servisin konforu ilave bir unsur.

Mutluluk
Pizza ne hikmetse mutluluk veren bir ürün. Dumanı üstünde gelmesinden midir, ortaya konup paylaşılmasından mıdır, elle yenmesinden midir, malzemesinin çeşidinden midir, canlı renklerinden midir, reklamlarında kullanılan görsel malzemeden midir bilemem. Pizza yemek bir mutluluk, pizzacıya gitmek ayrı mutluluk, evde yemekle uğraşmayıp kurtarıcı gibi pizza istemek başka mutluluk kaynağı. Ispanak yemekle pizza yemek bir değil, pizzada mutluluğa ödenen önemli bir bedel var. Çoğu pizzacı yemek sattığını düşündüğü için bunun üzerine gitmiyor. Little Caesar’s logosuna, “Pizza!Pizza!” formatındaki ürün isimlerine bakın, yaşattığı sevinci görün.

BEKLENTİ

Güvence
Pizzanın ürün bakımından hayal kırıklığı yaşama ihtimali zayıf. Ucuzda bile en kötü ihtimalle lezzeti sıradan olur. Markalıların aynı kaliteyi taşıyor olması önemli bir güvence. Lüks pizzanın da “falanca usta”nın elinden çıktığını bilmenin güvencesine para ödeniyor.
Paket serviste ise sıcak ve çabuk geleceğinin güvencesi çok değerli. Dominos dünyayı “30 dakikada kapınızdayım” diyerek fethetti, sektörde çıtayı yükseltti. Paket servis yapanlar benzer güvenceler vermek zorunda kaldılar. “Getiremezsem para almam” diyemeseler bile “bir dahaki yarı fiyata” türünden bir şeyler gevelemek zorunda kalıyorlar. Paket siparişlerde müşteri güvenceye para ödemeye hazır. Alıştığı güvenceyi göremezse neredeyse geç ve soğuk geleceğinden emin oluyor, güvence vereni tercih ediyor.

Fırsat
Sektörü büyük yabancılar şekillendirdiği için pizza fırsatlar dünyası oldu. Her hafta sonu gazetenin içinden rengarenk ekler çıkıyor, evlerin kapılarına, işyerlerine broşürler bırakılıyor, ürünlerden çok promosyonlar anlatılıyor. “Pizza alana kola bedava” çoğunda var. Paket serviste veya kendi gelip alana “ikincisi bedava” sık kullanılan yıkıcı bir kampanya. O kadar olmasa bile ikinciye yüksek indirim vermek adet oldu. Televizyonda birlikte seyredilecek bir program varsa insanlar yemekle uğraşmayıp pizza söylüyor. Pizza Max aynı ihtiyacı tersinden yaratmak için pizza söyleyene bedava DVD vermişti. Maç günleri pizza siparişi arttığına göre, maçların DVD si de iyi bir promosyon olabilir aslında.
Lüks kategorideki pizzacıda fırsat kampanyası yok ama, orada olup tanıdık birilerini görme fırsatı doğal olarak var ve ödeniyor.

Umut
Pizzayla birlikte umut da satılıyor ama az. Kuponlar, çekilişler sık yapılan kampanyalar değiller. Aslında ürün fiyatı 1-2 liralık hediye şansını kaldırır ama, sanıyorum pizzanın sağladığı mutluluk önde geldiğinden pek gerek kalmıyor. “Belki” çıkacak büyük bir hediye yerine, “hemen, şimdi, herkese” verilen mutluluklar daha çok müşteri çekiyor.

İsterseniz siz de ürününüzü ve özelliklerini post@franchisemore.com adresine yazın, ürün değer skalamıza koyalım, bir yerlerde istemeyi ihmal ettiğiniz bir bedel olup olmadığına bakalım.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More