ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Ocak 2004

İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)
SIRT AĞRISI

Sırt ve bel ağrıları, hekimlerin başa çıkamayacağı kadar büyük bir potansiyel pazar sunuyor. Girişimcilerin yurtdışındaki örneklere bakarak, yardımcı malzeme satan mağaza zincirleri veya klinik zincirleri kurmalarını hararetle tavsiye ediyorum. Meşhur marka bulunmayan bu kadar büyük başka sektör gerçekten çok az var ülkemizde...

Sırt ağrısı çekmeyen var mıdır? Belki ama, istatistiklere göre azınlıkta kalır. Sade bizde değil, tüm dünyada yetişkinlerin yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmiş, yüzde 50’si her yıl bel ağrısı sorunu yaşıyor. Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün 72 ülkede yürüttüğü araştırma, Türk halkının en başta gelen hastalığının yüzde 19.3’le sırt ağrısı ve bel fıtığı olduğunu ortaya koymuş. Nedenini ise ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Masa başı işi, stres, bilgisayar, çanta, yük kaldırmak, bozuk duruş, fazla kilo, hamilelik, bel fıtığı, kireçlenme, kemik erimesi, doğumsal anomali, romatizma, spor, sigara, öksürük, ne yapsanız belinizi ağrıtıyor. Hatta bel ağrılarının nedenini “iki ayağı üstünde yürümek” olarak gösterenler bile var. Yani kurtuluş yok.
Bel ağrısı sadece bireylerin değil, kurumların da sorunu. Amerika’daki işgücü kayıplarının yüzde 26’sına bel ağrıları neden oluyor. Böyle olunca da, koskoca bir endüstri bel ağrısına çalışıyor. Doktorlar, fizyoterapistler, spor salonları, sağlık merkezleri tedavi hizmeti veriyor. Antrenman aleti, masaj, ortopedik yataklar, yastıklar, mobilyalar, masaj aletleri ve daha binlerce bel ağrısına iyi gelen ürün satılıyor. Sadece Amerika’da bel ağrısı nedeniyle harcanan para yılda 50 milyar dolar. İyi haber, ağrıların yüzde 70’i iki haftada, yüzde 90’ı iki ayda geçiyor. Kötü haber, bel ağrısına yapılan harcamaların yüzde 80’ini geriye kalan yüzde 10’luk kesim yapıyor. Yani bu derde bulaşan yanıyor.

SEKTÖRÜN LİDERİ KİM?
Yurtdışında sadece sırt ağrısına yönelik çalışan klinikler, sadece sırt ağrısına yardımcı olan aletler satan dükkanlar, zincirler var. Kendi ülkelerinin dışına bile franchise veriyorlar. Yıllardır bunu görür, neden bu sektör bizde canlanmadı diye şaşarım. İşi klinik ve hastanelerdeki uzman doktorlara bırakmışız. Onlar bakıp fizyoterapistlere gönderiyorlar, alet edevat lazım olursa da bir yerlerden bulunuyor. Yani uzman olarak görülen, “güvenilen” hastane ve doktor harcamaları yönlendiriyor. Oysa bu iş gözlük işine çok benziyor. Müşterinin gözü bozulunca sigortalıysa anlaşmalı kuruluşun doktoruna gidiyor, değilse “güvendiği” gözlükçüye gidip onun anlaşmalı göz doktoruna paket fiyattan muayene oluyor. Yani harcamayı yönlendiren uzmanlaşmış mağaza oluyor. Sırt ağrısı konusunda bizde henüz uzmanlaşan, zincirleşen, yaygınlaşan, yurdun malı olmuş “meşhur marka” yok. Ne hastane, ne doktor, ne mağaza olarak. Belki sağda solda türemiş üfürükçüler bile doktorlardan daha meşhurlar, daha uzaklardan müşteri çekiyorlardır. Bence bunun nedeni yaygınlaşmamak.

AMERİKA’DAN ÖRNEKLER
* Relax The Back: Amerika’da kurulan bu mağaza zinciri, dünyanın birçok ülkesine franchise veriyor. Şirket, 1984’ten bu yana bel ağrısı çekenlerin kullanabilecekleri her türlü alet ve malzemeyi satıyor. Amerika’da 150’ye yakın mağazasıyla alanında en yaygın zincir. İş hayatındaki uzun oturma süreleri nedeniyle sorun mu yaşıyorsunuz? Özel tasarlanmış ergonomik koltuk, çalışma masası, bilgisayar masası kullanmalısınız. Kendi mobilyanızda daha rahat etmek için ayak dayama tablası, kol dayama askısı gibi şeyler alabilirsiniz. Kullanırken biraz Dali tablosuna benzeyebilirsiniz ama, maksat sağlık olsun. Bilgisayarda rahatlık yaşamak istiyorsanız ergonomik klavye, özel mouse altlığı bulabilirsiniz.
* JoAnne´s Bed & Back Shops: 1980 yılında JoAnne Schulz’un sırt ağrısına iyi gelecek malzemeleri bulamadığı için, kendi garajında açtığı dükkanın adı. Yıllar içinde mağaza sayısı 15’i bulmuş. Çoğunu kendi tasarladığı ürünleri satıyor. (http://www.backfriendly.com)
* The Healthy Back Store: Ofis ortamındaki sırt ağrılarına neden olan unsurları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Kurumsal müşterilerine ofis düzeni ve dekorasyonu danışmanlığı da yapıyor. (www.healthyback.com)
Sağlık ürünleri satan mağazaların tipik özellikleri, 150.000-250.000 $ arasında yatırım gerektirmeleri. Müşteriler arayıp buldukları için fazla işlek yerde olmalarına gerek yok, dolayısıyla kiraları makul düzeyde kalıyor.

AVRUPA’DAN ÖRNEKLER
* Verner Kieser: İsviçre’de eski boksör ve egzersiz gurusu Werner Kieser, 1958’de kendi sakatlığını antrenmanlarla tedavi ederken öğrendiklerine dayanarak, 1968’de güç antrenmanına dayanan Kieser Training konseptini geliştirmiş. Sporcu geçmişinin etkisiyle, basitlikten hiç ayrılmamış, süslü püslü yöntemleri hiç kullanmamış. Bel ağrılarının yüzde 80’inin kasların zayıflığından kaynaklandığı gerçeğinden hareketle, sistemi sadece sportif etkinliklerle vücudu güçlendirerek bel ağrısından korumaya ve kurtarmaya dayanıyor. Sporu diş fırçalamak gibi gördüğünden, diğer spor salonlarında bulunan barlar, saunalar, müzik, aynalar yok, duvarlar bile tek renk. MedX olarak anılan makinelerini Amerika’da bilimsel araştırmalar sonucu geliştirmiş ve kendisi üretiyor.
Franchise giriş bedeli olarak 30.000 euro, kullanım bedeli olarak da cirodan yüzde 5 alıyor. En az 100 bin nüfuslu kentlerde, 600-800 metrekare büyüklüğünde yerlerde açılıyor. Yatırım bedeli her bir işletme için toplam 700 bin euro civarında. 6 haftalık eğitimleri Almanya’da veriyor, 3 ay mevcut işletmelerden birinde staj gördürüyor. Yer seçimi, projelendirme, işletme yönetimi, denetim gibi destekleri sağlıyor. Avrupa’da franchise yoluyla 120 işletme açtırmış. Avrupa’nın en yaygın ve kabul görmüş spor salonu. Haftada bir kez yarım saat antrenman yapan gençlere, bel ağrısız bir yaşlılık vaat ediyor. Salonda antrenman ve tedavi seçenekleri sunuluyor. Her salonda 50-80 arasında alet bulunuyor. Bireysel müşterilerinin yanı sıra, mensuplarına ücretsiz hizmet aldıran kurumsal müşterileri de var. Franchise alanlar yüzde 5 isim hakkı ödüyorlar. (www.kieser-training.com)
* BEOS: Alman şirkte, değişik pozisyonlar alan, vücudu esnetip gevşeten, bölgesel ısıtma olanağı bulunan hareketli bir sedye üretmiş. Sedyenin marifetlerine uygun olarak da tedavi programları geliştirmiş. Kişisel kullanım için ürettiği koltuk ise, dört noktadan hareketli, vücuda uyum sağlayan, kasları optimal şekilde çalıştıran enteresan bir ürün. Ürünlerinin yararını bilimsel araştırmalara dayandırarak kanıtlıyor. (www.b-e-o-s.de)
* Vabene: Almanya’da faaliyet gösteren bir franchise zinciri. Bel ağrılarına karşı özel bir yöntem geliştirmiş. Taban altlıklarıyla kas gruplarını uyararak bel ağrılarını gideriyor. Yeni gelişmekte olan bu sistem de gelecek vaat ediyor.
* Lay Down: Yine Almanya’dan bir şirket. Sırt ağrılarına karşı su yatağıyla iyileşme sağlıyor. (www.laydown.de)

BİZDEKİ DURUM
Ülkemizde bel ağrısıyla uğraşanlar, doktorlar ve fizyoterapistler. Kendi enstitülerini en başarılı şekilde tanıtmak ve hastalarına en iyi hizmeti vermek uğraşındalar. Zincirleşen klinik veya uzmanlaşan mağaza yok. Yatak satanlar, ortopedik ve bel ağrıtmayan ürün çıkardığını iddia ediyor. Mobilyacılar ofiste yormayan koltuk yaptıklarını iddia ediyor. Başarılı bulduğum örneklerden biri de, iki yerde işletmesi olan Fizikom (0212-283 93 34) ve Fransa’da geliştirilen yeni anlayışa uygun bel okulu açmış olan Ağrı Merkezi isimli kuruluşlar.
Kanımca sırt ve bel ağrıları, hekimlerin başa çıkamayacağı kadar büyük bir potansiyel pazar sunuyor. Girişimcilerin yurtdışındaki örneklere bakarak, yardımcı malzeme satan mağaza zincirleri veya klinik zincirleri kurmalarını hararetle tavsiye ediyorum. Meşhur marka bulunmayan bu kadar büyük başka sektör gerçekten çok az var ülkemizde.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More