ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Ekim 2005

İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)
İş hayatında yönetimin rolü çok açık. Gazetelerde sık rasladığımız başarı öyküleri genelde bunu vurgular. Şirketin başına “sıkı” bir yönetici gelmiştir, satışları artırmış, şu kadar ülkeye ihracata başlamış, markayı güçlendirmiş, bilmem ne ödülü kazanmıştır. Şirket aynı, insanlar aynı, tesis aynı, mal aynı, demek ki fark yönetimdeymiş deriz. Neden bizim şirketimizde böyle iyi yöneticiler yok diye de hayıflanırız. Küçük şirketlerde ortakların işi zaten “işin başında durmak” olduğu için onlar “böylesini nerden bulayım” demez, “nasıl edeyim de ben de yapayım” der. Başarılı yöneticiye sanki uzaydan gelmiş gibi bakar, gazetenin hafta sonu ilavesinde çıkan röportajını okur, nerelerde okumuş, ne etmiş de başarmış diye anlamaya çalışır, başarının reçetesini bulmak umuduyla satır aralarını tararlar.

Oysa çare herkesin kendi içinde. Herkes kendi mucizesini yaratabilir, doğru yöntemle çalışır ve işine sarılırsa. Mesele hedefini belirleme, ona kilitlenme, engelleri kaldırma ve doğru yöntemi uygulama. Gerisi kendiliğinden geliyor. Son yıllarda giderek yayılan NLP, koçluk, mentörlük gibi teknikler bunu sağlıyor. Gerçi benim bu konuda derin bir tecrübem yok, sadece gördüklerime ve danışmanlık deneyimime dayanarak söylüyorum ama, bu türde profesyonel destek alanların performans artışı çok belirgin.

İnsanın “gizli gücü” bilinçaltında yatıyor. Eğer bir şeyi gerçekten isterse bambaşka biri olup çıkıyor. Ben bunu “antenleri açmak” diye adlandırıyorum. Beş duyusuna ilave olarak algıları güçleniyor, bilinçaltında kendini hazırlandığından reaksiyonları hızlanıyor, fırsatları daha iyi görüyor, yapacaklarında tereddütü kalmıyor, hızla doğru yönde ilerliyor. Kararlılığı ve enerjisi etrafına yansıyor, ekibi de aynı havaya giriyor. Bir de sistematik şekilde kendi amaçlarını iyi ortaya koyar, durumunu gerçekli şekilde belirler, elindeki seçeneklerin hepsini görürse, başarmaması için neden kalmaz.

KOÇUM BENİM

Bu desteğin yolu yordamı var, teknikleri belli. Amerika’da çok yaygın, her şehirde bol miktarda koç bulunuyor. Ama bizde yol kenarında bulunan kurbanlık koçlar gibi değil, onlar “coach” oluyorlar kendileri. Dernekleri, federasyonları, okulları, dergileri var. Sadece iş hayatındakilerin değil, zamana karşı yarışan, başarısını paraya dönüştüren herkesin koçu var. Şarkıcıların, sporcuların, öğrencilerin, esasen koça ödediği paranın fazlasını gelir artışı olarak kazanabilecek herkes kullanıyor. Koçlar da ayda binlerce dolar kazanıyorlar.

Gerçi batılı ülkelerin toplumsal alışkanlığıdır, herkesin psikoloğu vardır. Onun gibi, koçluk da yaygın oralarda. Biz biraz “ben bilirim”ciyizdir millet olarak, akıl almayı sevmeyiz. Ama, iş dünyası hızla değişiyor. Outsource yaygınlaştı, sadece uzmanlık gerektiren zor işleri değil, kendileri yapabilecekleri basit işleri de dışarı verince daha iyi olduğunu anladı firmalar. Patronlar yararına tam ikna olmasalar da firmalar her konuda eğitim alıyorlar. Koçluğu da hızla yayılacak ve çok kişiye iş çıkaracak bir alan olarak görüyorum.

Yakın zamana kadar basında koçluk hikayelerini okuyunca, bir tür “guru” olma iddiasında kişiler sanmıştım. Yakın bir dostumdan birkaç ay önce Genel Müdür olarak çalıştığı şirketten ayrılıp iş hayatını “business coach” olarak sürdüreceğini belirten bir mail alınca ilgi duyup inceledim. Sadece “guru” seviyesine yükselmiş kişiler için değil, iş dünyasından birçok kişi için güzel bir iş olanağı sunduğuna inandım. Bakıyorum, krizlerden sonra uzun yılların deneyimine sahip bankacılar, yöneticiler kendi işini yapmaya soyunuyor. Havalı ofis, yabancı marka ve bol para var diye gidip emlakçı oluyorlar. Koçluk bu kesim için iyi bir alternatif olabilir.

BİZDE KOÇLUK

Koçluk nasıl bir şeydir diye, sözünü ettiğim arkadaşıma sordum. Sami M. Bugay, Dost Can Deniz tarafından kurulan Mare Fidelis Koçluk ve Danışmanlık firmasının (www.marefidelis.com) yönetici ortağı. Ben onu “sıkı çocuk” diye tanırdım, meğer “ENFJ” imiş. Yani extravert, intuitive, feeling, judging bir tipmiş, öyle yazıyor web sayfasında. Koçlukta önce danışanınızın karakter özellikleri belirlenirmiş. Doğal olarak danışmanlar da kendilerini temel özellikleriyle tanıtıyorlar. İlk tanışmalardaki “tam bir koç burcuyum” türünden girişlerin yerine geçecek anlaşılan bu karakter özelliklerini belirten harfler.

Bireysel yaşam koçluğu, yönetici koçluğu, kariyer koçluğu, kurum içi koçluk, kurumsal koçluk, girişimci koçluğu, performans koçluğu, satış koçluğu, takım koçluğu gibi kategorileri var koçluğun. Esasen kişiye özel veriliyor ve haftada bir saat veya onbeş günde iki saat gibi aralıklarla 3-6 ay arasında uygulanıyor. Koç, psikolog gibi kişinin geçmişiyle değil, geleceği ile ilgileniyor. Doğru soruları sorarak yanıtları sizin bulmanızı ve onlara bağlı kalmanızı sağlıyor. Arkadaşım Sami, “en iyi koçun en az çalışan ve en az konuşan koç olduğu” görüşünde. Yerine göre ödev de veriyor ve çalışmazsanız başarılı olamıyorsunuz. Yani sadece koç tutmak yetmiyor, başarıya odaklanmak ve gereğini yapmak şart. Koç sadece kafanızın içindeki engelleri kaldırıyor, yolunuzu açıyor, yürümek veya koşmak size kalıyor. Yine kendi deyişiyle koç, “oyunda 52 kağıda ilave 2 de joker kullanmanızı sağlıyor”.

Koçluk almanın masrafı, koçunuzun niteliğine göre aylık 500-1000 $ arasında değişiyor. Kazandıracakları göz önüne alındığında bir çok kişinin rahatlıkla ödeyeceği bir bedel.

NASIL KOÇ OLUNUR

YÖK’e bağlı bir okul henüz olmadığından, koç olmanın yolu, kurslardan geçiyor. İstanbul’da Navitas CTI (The Coaches Training Institute - www.thecoaches.com) Türkiye temsilcisi olarak koçluk eğitimi veriyor (www.navitas-tr.com). IBCI eğitim verdiği gibi, franchise da veriyor ve halen 19 ülkede aktif (www.internationalbusinesscoachinginstitute.com). Bu işin kurallarını koyan ve sertifikasnı veren Amerika’daki International Coach Federation (www.coachfederation.org). Koç sayılmak için bu konuda 120 saatlik temel eğitimi almak gerekiyormuş. ICF sertifikası ise en az 150 saat koçluk yapmayı gerektiriyormuş.

Arkadaşım Sami, IT sektöründeki yönetici olduğu firmada koçluk hizmeti almış. Satışlarını her yıl katlayıp ilk 100 firma arasına girince koçluğun yararına inanmış. Koçluk yapmaya karar verince de CTI eğitimini almış, Cleveland Gestalt Institute eğitimini de belli aralıklarla giderek sürdürüyormuş. “Koçluk bir kere öğrenmekle bitmiyor, sürekli kendini geliştirmek şart” diyor.

İŞ ÖNERİM

Koçluk, dünyada son yıllarda hızla yayılan bir akım. Öözellikle iş dünyasında deneyim kazanmış kişiler için uygun. Koçluğun içinde psikoloji olduğu için psikologlar da yapıyor ama, bence iş dünyasının kurallarını bilen kişilerin yapmasında yarar var. İstanbul’daki üç günlük başlangıç eğitiminin bedeli 1500 YTL ve ilerledikçe benzeri dört eğitim daha almanız gerekiyor. Yurt dışında örneğin Almanya’daki Artop okulunda (www.artop.de) 259 ders ve tamamlayıcı uygulama almanın bedeli 7500 €. Koçluk kendinize yatırım gerektiriyor ama iyi bir gelir sağlayacağı da ortada. Bu gibi işler önce uluslar arası şirketlerde başlıyor ama danışana para kazandıracaksa, her firmada ve her şehirde müşteri bulacağından hiç kuşkum yok.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More