ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Haziran 2006

İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)
Kuru temizleme

Kuru temizleme hayatımızın olmazsa olmazı. 1950’lerden bu yana kuru temizlemeciye gidiyor her bir şeyimiz. Pahalı elbiselerin, nazik kumaşların, kürklerin derilerin üzerindeki etiket zaten yıkamayı baştan yasaklıyor. Gerçi evdeki çamaşır makinelerinin gelişip marifet kazanmasıyla biraz bağımlılığımız azaldı ama, halen zorunlu işlem ve kaçınılmaz bir masraf olarak yerini koruyor. Buradan da koskoca bir sektör doğmuş. Her köşe başında kuru temizlemeci buluyorsunuz. O küçük dükkanlar ne kadar iş yapar hiç anlamam. Alışveriş merkezlerinde açılanlar ayrı bir boyuta geçmiş, mükemmel ciro sağlıyorlar. Mahalle arasındakiler de kazanıyor olmalılar ki kapatmıyorlar. Gerçi ben sadece TV’deki İhsan Yıldırım’ı tanıyorum, malum, hali vakti yerinde, ama herkesin kazancı kendine bana ne ki..

Çevre etkisi

Kuru temizleme güzel de, kullandığı perkloretilen dünyanın başına dert. Zararlı atık sayıldığı, kanserojen olduğu, olumsuz çevre etkisi olduğu için istenmiyor, ama tekstil ve moda için elzem olduğundan vazgeçilemiyordu. Elbiseler çekmesin, yıpranmasın, solmasın, boyamasın, leke kalmasın istendiğinden, özel kimyasallarla kuru temizleme yapılması kaçınılmazdı. Kimyasallar nedeniyle naylon esaslı giysi parçaları eriyor, kaz tüyleri dikişlerden çıkıyordu. Çevre koruma gerekçesiyle atık su kontrolü sağlayarak Avrupa’da kuru temizlemecilerin boğazına bastılar, vergiler koydular. Çevre kirletmeyen yeni teknoloji arayışı biraz da bundan kaynaklandı.

Amerika’da 1992 yılında beri Çevre Koruma Ajansı EPA perkloretilen kullanımını azaltmak için araştırmalar yapıyor. Hemen tüm eyaletlerde kuru temizleme yerine ıslak temizleme yapan tesisler ve bunlara hizmet veren kuruluşlar açılmış. Devlet desteği ile de sayıları her gün artıyor. Kuru temizleme gerektiren kumaş ve lekelerin büyük çoğunluğuna hitap eden yıkama teknikleri gelişiyor.

Başımıza gelecek var

Bizde halen hiçbir kısıtlama ve kontrol yok ama, AB üyeliği yolunda her gün karşımıza yeni bir adet çıkıyor, bu da yakında gelirse şaşmayın. “Binlerce kuru temizleme makinesi var, atacak mıyız yani?” demeyin, kamyonlarımızın da başına geldi aynı şey. Çevre kirleten motorları olduğu için önce Avrupa’ya girişini yasakladılar, sonra memleketin doğusuna sürdüler, şimdi de hiç kullanamazsın diyorlar. Kuru temizlemeciler ellerindeki makineler için de bir süre sonra filtre yatırımı yaptırırlar, derken tüketici “kanserojen” lafını duyunca kafası karışır, aynı kaliteyi aynı fiyata veren ıslak temizlemeciler açılmışsa kuru temizleme hızla gözden düşer. Bu gibi talep kaymaları ülkemizde hızlı oluyor.

Yeni teknoloji

Çamaşır makinesi üreticileri uğraşa didine sonunda kuru temizlemeye alternatif makine yaptılar. Daha doğrusu, mevcut endüstriyel yıkama makinelerini deterjan ve program uyarlamasıyla kuru temizlemenin yerini alır hale getirdiler. Evdeki makinelerden çok daha yavaş dönen, daha fazla su ile yıpratmadan yıkayan, daha çok sıkıp, kurutmada nem kontrolü ile çekmeyi buruşmayı önleyen, sıradan deterjan yerine özel deterjanlar kullanan makineler yaptılar. Son birkaç yıldır adeta yarış içinde birçok üretici bu konu üzerinde çalıştı. “Wet cleaning” denen ıslak temizleme alanında birçok makine piyasaya çıktı ama, Woolmark onayını alan tek marka olduğuna bakılırsa ipi Electrolux göğüsledi. Lagoon markasıyla çıkardığı makine, kuru temizlemenin yerini almaya aday.

Lagoon

Electrolux’ün yünlü kumaş birliği Woolmark ile birlikte yaptığı üç yıllık bir araştırma sonucunda ticari çamaşır makinesinin özel program ve biodeterjanlarla yünlüleri bozmayan yıkama yapmayı başarmış. Dünyadaki ilk ve tek Woolmark onaylı makine. Kuru temizlemeye girmesi şart diye bilinen yün, ipek, kürk, deri, güderi giysiler hiç sorunsuz, kısa sürede ve daha iyi şekilde temizleniyor.

Lagoon bir sistem. Yıkama ve sıkma lagoon denen tek makinede yapılıyor. Yaklaşık 15-20 dakikada 1 yıkama 2 sıkmadan oluşan program, 30 veya 40 derece sıcaklıkta tamamlanıyor. Eğer sıcak su alırsa yıkama süresi daha da kısalıyor. Programları farklı olduğundan yünlüler, ipekiler, pamuklular vb. ayrı ayrı yıkanıyor. Lagoon ticari yıkama makinesinden geliştirildiği için normal yıkama da yapıyor. Örneğin komşunun kürkünü de atıp yıkayabiliyorsunuz, yandaki lokantanın masa örtülerini de. Değişen tek şey, 10 kg. kuru kapasiteli yıkama yerine ancak 5 kg. kuru lagoon yıkama yapabilmeniz. Koruyucu yıkama programında kazanı yarısına kadar doldurulan makine giysilere çok daha nazik davranıyor. Lagoon makinelerinin kuru çamaşır kapasitesi 5 kg dan 20 kg a kadar değişiyor, fiyatları da buna paralel gidiyor.

Lagoon bir sistem. Yıkamanın yanı sıra kurutma, ütüleme, paketleme gibi istasyonları da verilebiliyor. Makine fiyatının içinde makine kullanma eğitimi dahil, ama Woolmark onaylı yıkama yapmak için ayrı ve ücretli bir eğitim alınıyor. (Electrolux: Emre bey, 293 1020/311)

MBT

Electrolux Lagoon satışı ve eğitimleri için MBT firmasına yönlendiriyor. MBT, adını kurucusu Mustafa B.Turgut’tan alıyor. Çamaşırhane sektörünün yakından tanıdığı bir isim, 30 yıla yakın süredir sektörde çalışmış, makine satışından kuru temizleme işletmesine işin mutfağında yetişmiş bir kişi. Lagoon gibi kullanımı özellik taşıyan bir makinenin önce eğitim sorumluğunu, sonra satışını üstlenmiş. Kendisi de şirket merkezinin bulunduğu Antalya’da.Lagoon ile çalışan bir ıslak temizleme dükkanı açarak işletiyor. 30 yıllık birikimini aktardığı ıslak temizleme konseptini Franchise ediyor.

Franchise zincirinin adı ÇİTİCİM. Yerli kuru temizlemecilerin son yıllarda “Dry...” diye başlayan yabancı isimler koyduğu ülkemizde, yabancı kökenli teknolojiyi Türkçe markayla tanıtması sün günlerin gündemine uygun düşmüş.

Franchise alanlar aldıkları Lagoon kapasitesi ile orantılı bir giriş bedeli ödüyorlar. Bunun karşılığında.ekipman seçimi, yer seçimi, işletme teknikleri, pazarlama teknikleri personel yönetimi konularında eğitim alıyorlar. Marka birliği ve bilinirliğinin yanı sıra, toplu satın almanın getirdiği avantajlar makine yerine Franchise almayı özendiriyor.

Çiticim Franchise alanları, hem endüstriyel yıkama, hem kuru temizleme muadili ıslak yıkama yapabiliyorlar. Aynı zamanda makine satışına da yetkililer. Okul, hastane, otel gibi yerler bu makineden alarak hem endüstriyel yıkamalarını, hem kuru temizleme isteyen yıkamaları yapabiliyorlar. Çiticim dükkanları işlek mahalle ve sitelerde, alışveriş merkezlerinde, büyük otellerin içinde açılabiliyor. (MBT: 0242-312 6880 www.mbtendustriyel.com)

İş önerim

Görünen o ki, kuru temizleme işi köşeye sıkışacak. Islak temizleme daha düşük maliyetlerle daha iyi temizlik sağlayacak. Ekipmanını zamanında değiştiren veya takviye eden bu yeni treni yakalayacak. İşi bilmeyenlerin özellikle alışveriş merkezlerinde Çiticim açmaları karlı bir iş fırsatı oluşturuyor.

Sadece Lagoon alarak da iş yapmak mümkün. Kuru temizlemecilerin bir kısmının makinesini değiştireceğini veya ikinci makineyi alacağını tahmin ediyorum.

Ama binlerce kuru temizlemecinin hepsinin birden yatırıma gireceği veya pazarını bırakacağını beklemek saflık olur. Önümüzdeki yıllarda Lagoon’cular kuru temizlemenin kanserojen etkilerini, kuru temizlemeciler de suyun giysileri bozduğunu anlatıp duracaklar. Tüketicilerin çoğu muhafazakardır, yenilikleri ancak eskidiğinde benimser. Tozun dumanın kalkacağı bu başlangıç yıllarında kuru temizlemecilerin karşısında tek olmaktansa, reklamı olan zincir marka altında faaliyet göstermek daha akıllı bir yatırım olacaktır diye düşünüyorum.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More