ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
01 Kasım 2005

İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)
BİYOLOJİK TEMİZLİK

Temizlik ve hijyen kavramlarımızı temelden değiştirecek yepyeni bir teknoloji bu biyolojik temizlik. Sabunlamaya, ovalamaya, durulamaya ve en önemlisi, çevre kirliliğine yol açan deterjan kullanımına son veriyor. İşin esası, temizlikçi olarak “faydalı mikropları” çalıştırmakta yatıyor.

İYİ MİKROP VAR, KÖTÜ MİKROP VAR

Mikropları sadece bizi hasta eden veya dişlerimizi çürüten küçük kötü yaratıklar olarak biliyorsanız onları hiç tanımamışsınız demektir. Aralarında “iyi kalpli” ve çok yararlı olanları da var. Sütü yoğurda, üzümü şaraba dönüştüren işte bu faydalı mikroplar. Bağırsaklarımıza hapsettiğimiz faydalı mikroplar besinlerimizi ufalayıp kana karışmalarını sağlamasalardı, yediklerimizle tıkanır ölürdük. Toprakta yaşayan faydalı mikroplar düşen yaprakları, ölen hayvanları ufalayıp çürütmeseydi, kayalar kumlar humuslu toprağa dönüşmez, yeryüzü çöl kalırdı.

Buna karşın, kötü mikroplar her yerde sorun olarak karşımıza çıkıyor. Her türlü organik maddeyi yiyip çürüten, bulaşık sıvışık bir artığa dönüştüren, bir de gaz çıkarıp pis kokutan mikroplar. Sürekli bölünüyor ve çoğalıyorlar. Ortada “yiyecek birşeyler” yani pislik, kir, toz, yağ, yemek kalıntısı gibi organik artıklar bıraktığınız takdirde önünü alamıyorsunuz. Mikropları yıkıyor, siliyor, zehirliyor, asitle dağlıyor, sıcakta pişiriyorsunuz ama bitiremiyorsunuz, ölenin yerine yenisi geliyor. Havada, suda, toprakta, elimizde, içimizde, heryerde yenileri var. Temizlik de bitmeyen bir mücadele olarak sürüp gidiyor.

TEMİZLİK DEMEK

Klasik temizliğin üç temeli, kimyasal, mekanik ve termik etki. Kiri, yani istenmeyen serbest ve bağlı maddeleri ve kalıntıları ortamdan uzaklaştırmak için öncelikle bir kimyasal kullanmak şart. Deterjan, yağ çözücü, sabun, hatta su olabilir. Sonra mekanik hareket gerek. Süpürmek, ovalamak, fırçalamak, en azından akan suyun altında tutmak temizliğin ikinci şartı. Termik etki ise, bu işlemin uygun sıcaklıkta yapılması. Bazen oda sıcaklığı yetiyor, bazen yüksek sıcaklıklara çıkılmadan tam temizlik sağlanamıyor. Temizliğin maliyeti işte bu üç bileşenin gereklerinden oluşuyor. Ne kadar pahalı deterjan kullanırsanız, ne kadar çok uğraşırsanız ve ne kadar yüksek sıcaklığa gerek duyarsanız, temizlik de o kadar pahalıya mal oluyor.

Biyolojik temizlik, enzimler ve faydalı mikroplarla yapılan temizliğe deniyor. 90’lı yıllarda endüstriyel olarak kullanılmaya başlanmış ve giderek yaygınlaşıyor. Klasik temizliğe göre büyük kolaylık sağlıyor. Kimyasal kullanmıyorsunuz, ovalamak, fırçalamak, köşe bucak temizlemekle uğraşmıyorsunuz, ısıtmıyorsunuz. Her mikrobun farklı besini ve yaşama ortamı var. Sorun olan kalıntıları belirliyor, o ortamda yaşayan ve o kalıntılarla beslenen mikropları üzerlerine salıyorsunuz. Gerisi kendiliğinden geliyor. Hızla üreyen mikroplar tüm kalıntıları yiyip bitiriyor. Yiyecek bitince mikropların da sayısı azalıyor. İşin güzel tarafı, yeniden pislik gelirse yeniden çoğalıp gene ortalığı temizliyorlar. Tabi herşeyi mikroplara bırakmak zorunda değilsiniz, ön temizlik yapabilirsiniz. Ama faydalı mikropları öldürecek maddeler kullanmamak şartıyla tabi.

Faydalı mikroplar gerçek anlamda çevre dostu, doğada iz bırakmadan yok oluyorlar. İnsanlar üzerinde zararlı etkisi yok, isterseniz içebilirsiniz bile. Diğer mikroplara göre çok hızlı, 20 dakikada bir bölünerek çoğalıyor ve onlara yaşam şansı tanımıyorlar. İstenmeyen çöp ve kalıntıları yiyorlar, zararlı mikropların üremesine engel oluyorlar, Farklı türden mikroplar, farklı amaçlarla kullanılabiliyorlar. Örneğin normal deterjan gibi kirleri giderebilir. Atık su borularının içinde birikmiş, onları tıkayan kalıntıları çözebilir. Havalandırma kanallarının içindeki yağları yok edebilir. Koku moleküllerini yiyerek kötü kokuları tamamen yok edebilir. Fabrikalarda, gemilerde makinelerden sıçrayan yağları temizleyebilir. Havuzlarda, göllerde, hatta denizde biriken yosunları tamamen yok edebilir. Pisuvarlardaki kalıntıları zerresine kadar bitirip temiz ve kokusuz kalmasını sağlayabilir. Ev hayvanlarının üzerine serpilip kötü kokmalarını önleyebilir. Ahırlardaki pislikleri ve kokuları temizleyebilir. Hastanelerdeki organik kalıntıları yok edebilir. Yatların septik tankına konulduğunda atıkları bitiriyor. Gres yağlarını yok edebilir.

Kullanılış şekli de ihtiyaca göre değişiyor. Kimi mikrop üretilip, kurutulup, pasif halde bekletiliyor. Kullanılacağı zaman suyla karıştırılıyor, temizlenecek yere dökülüyor. Kimi mikrop tablet haline getirilip ortama bırakılıyor, akan suyla azar azar çözünüp etki ediyor. Kimi de sprey halinde havaya veya zemine püskürtülüyor.

NEREDEN BULUNUR

Yurt dışında biyolojik temizlik maddesi üreten firmalara İngiltere’den birkaç örnek bio-productions.com, bio-sol.co.uk, symbio.co.uk. Türkiye’de bir yılı aşkın süredir bu işe eğilen ve uygulamaya başlayan bir firma da var: A&B Biotechnologies (abbiotechnologies.com, 0212-227 1115). Firma ortağı Alp Ersin, yarış atı harasından lüks hastaneye, tanınmış futbol klüplerinden kolejlere, çevre savaşçılarından evlere kadar bir çok kesimden müşterileri olduğunu söylüyor. Uzunca bir süre teknolojiyi araştırıp üreticileri inceledikten sonra, Belçika ve Fransa’dan ithalata başlamış. Birçok standart temizlik maddesinin yerine sunduğu, tamamı ithal biyolojik ürün gamını oluşturmuş.

Renogel deterjan yerine kullanılıyor. Microfresh ortamdaki kokuları gideriyor. Bactiplus atık su borularını temizliyor. Alpha Septer septik tank arıtmasında kullanılıyor. Uri Block pisuvar kokularını gideriyor. Yurt dışında bir çok amaca yönelik farklı ürünler geliştirildiği için, talebe göre getiriyor.

UYGULAMA

Biyolojik temizlik faydalı mikroplarla yapıldığı için, onların görevlerini yerine getirebilmesi için doğru çevre koşullarının sağlanması çok önemli. Sıcaklık, nem, pH uygun olmazsa istenen sonuç alınmaz. Klasik temizlik yöntemleri mikropları öldürmeye yönelik tasarlandığı için, dikkatli uygulanmazsa faydalı mikropları da öldürebiliyor. Örneğin saf kezzap ve çamaşır suyu kullanılmamalı.

Biyolojik temizlik maddeleri, deterjanlara göre temelde daha pahalılar. Litresi 20, 30, 50 € olan ürünler var. Daha az iş gücü gerekmesi, daha uzun süreli etkisinin olması nedeniyle uygulama maliyeti klasik temizlik maliyetleriyle karşılaştırılabilecek düzeye iniyor. Profesyonel temizlikte dünya lideri olan Jani King, İstanbul’da hastane temizliğinde biyolojik temizlik uygulamasına geçiyor. (0216-349 6268)

Çevre kirliliği yaratmıyor ama, hepimizin bildiği gibi bu ülkemizde çoğunlukla tercih nedeni olamıyor. Avrupa’da iki yaş altındaki çocukların bulunduğu kreşlerde deterjan kullanımı yasak. Bizde ise pahalı okullar, markalı hastaneler gibi müşterisine farklı görünmek isteyen kurumlar için kanserojen etkisi olan, alerjiye yapabilen deterjanları kullanmamak önemli bir fark yaratabiliyor. Biyolojik temizliğin müşterileri arasında bu tür isimleri görmemizin nedeni bence öncelikle bu.

Asıl üstünlüğü ise, temizlikçi mikropların klasik temizlikte ulaşılamayan noktalara kolayca ulaşması. Derzler, havalandırma kanalları, pis su boruları, insan değil el bile giremeyen köşe bucak yerlere erişmeleri ile rakipsizler. Pislikleri bulmakla, çözmekle, uzaklaştırmakla uğraşmıyorsunuz, mikroplarınızı salıyorsunuz yiyip bitiriyorlar. C

İŞ ÖNERİM

Bu alanda mevcut firmaların bayiliğini almak veya dışarıdan yeni ürün getirmek mümkün. İşi iyi öğrenmek ve bilenlerle hareket etmek gerek. Uygulaması klasik temizliğe hiç benzemiyor. Biyolojik prosese hakim olmak, mikropların yaşama şartlarını iyi bilmek, işin verimliliği için şart. Klasik temizlik araçları ve maddeleri ile birlikte kullanılırsa faydalı mikropların da ölme ihtimali var..

Yakın geçmişte bizde fıkra gibi şeyler yaşanmış. İşi cazip gören biri, bir yerden bulduğu ürünün yüksek fiyatla satıldığını görünce dayanamamış, normalde temizlik öncesi sulandırılan temizlikçi mikropları depoda sulandırmış, bidonlara doldurmuş satmış. Hani konsantre deterjanı sulandırıp satma hesabı.. Belki süte yoğurt katınca her seferinde yeniden yoğurt olduğunu düşünmüş cahilane ama iyi niyetle yapmıştır. Ama sulandırılan mikroplar 6 saat içinde aktive olup, müşterileri daha kullanamadan gıdasızlıktan ölünce hiçbir işe yaramamış. Yani olay Nasrettin Hocanın göle yoğurt çalmasına benzemiş. Aman siz dikkatli olun, biyolojik temizliği tarifesine uygun yapın.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More