ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
27 Şubat 2005

İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)
Gelişmiş ülkelerde ne işler yapıldığına baktığımda bazen yapılan işi de, para ödeyen müşteriyi de kavramakta zorlanıyorum. Biraz araştırınca altından bambaşka bir toplum düzeni çıkıyor. Bizde bırakın para ödemeyi, henüz ihtiyaç olarak bile görülmeyen hizmetlerin, başka ülkelerde sektör haline geldiğini görüyorum. Deneyimli, markası güçlü firmalar franchise veriyorlar. Bu franchise zincirlerin bulunduğu ülkelerin haritası da, dünyadaki gelişmenin tablosunu ortaya koyuyor. Ülkemiz bu yayılmada tüketim gücünün zayıflığı nedeniyle biraz geriden geliyor.

Fakat buna üzülmek mi gerek, sevinmek mi, tartışılır. Örneğin suni gübre kullanamayacak kadar yoksul çiftçilerimiz, topraklarının bakir kalması sayesinde şimdi ekolojik tarım yapabiliyorlar. Şehirlerde de eğer insanlar menmun mesut yaşıyor, tevekkül içinde herşeyi kabulleniyorlarsa, henüz medeniyetin gereği olan hukukun, polis düzeninin, tüketici haklarının hayata geçmemiş olmasındandır. Düşünsenize, otobüste bir yolcu ayağınıza bassa, bir komşunuz gece gürültü yapsa, bindiğiniz taksi şöförü yolu şaşırsa, mikseriniz elektrik kaçırsa, hemen mahkemeye koşup tazminat alabileceksiniz. Ama madalyonun öteki yüzü de var. Birileri tazminat istemesin diye bırakın iş yapmayı, sokakta yürümeye bile korkacak, hep diken üstünde yaşayacaksınız. O yüzden sigortalara, avukatlara sürekli para ödeyeceksiniz. Gelişmemişliğimizin kıymetini bilelim, karakola gidersek alacağımız tavsiyeye uyup “aramızda anlaşalım”, huzur içinde yaşayalım

Bu konuya nereden geldik diyeceksiniz.. Konu olarak küfle mücadeleyi işleyecektim, biraz araştırınca ilginç bir manzarayla karşılaştım. Amerika’nın büyük bir küf sorunu varmış. Hatta 80’lerde kanserojen asbest içeren maddelerle savaştıkları gibi, şimdi de “siyah küf” denen zararlıyla uğraşırlarmış. Havalandırmanın tamirini yapan firmanın hatası sonucu evini küf saran müşteri, küflenen giysileri, kaçan huzuru ve öksüren köpeği için 20 milyon dolar tazminat istemiş. İsteyenin bir yüzü.. Teksas’ta su tesisatı bozulan ev sahibi, sigorta tamiratını ödemedi diye yaptırmamış, ortalığı küf sarınca da aynı sigortadan mahkemeyle 32 milyon dolar almış. Küf hakkında en kapsamlı teknik bilgileri de, belki inanmayacaksınız ama, bir hukuk bürosunun web sayfasında buldum. Hani “biz haklarınızı hatırlatalım da, ihtiyaç duyduğunuzda siz de bizi hatırlayın” misali. (www.llw-law.com/article12.cfm)

20 derece üzerinde sıcaklık, nem ve organik maddelerin bulunduğu her yerde küf denilen mikroorganizmalar üreyebiliyor. Hepsi zararlı değil ama, 100.000 çeşidi içinde sağlığa dokunanı da var. Çoğalıp ortalığı sararsa yeşil-beyaz renklerinden farkedip temizliğe girişiyoruz ama, tamamen yok etmek mümkün değiş. Astımı veya alerjisi olanlar için görünmeyecek kadar azı bile zararlı. Ve küften kaçış yok, zaten havada, suda, her yerde varlar. Çoğalmak için ortamın uygun olmasını bekliyorlar. Bir kez yerleştikleri zaman da, görünenleri temizleseniz bile erişemediğiniz yerlerde mutlaka kalıyorlar. Nemi kurutsanız bile havada uçup uygun ortam bulduklarında tekrar yayılıyorlar. Onun için küfle mücadele uzmanlara bırakılıyor. Bu işi yapan firmalar da kendilerince teknikler geliştiriyor, hatta franchise veriyorlar. Oteller, hastaneler, okullar, iş merkezleri gibi kamuya açık binalardaki insanların sağlığını korumak ve sorumluluk altında kalmamak için düzenli küf temizliği yaptırılıyor. Tabi konusunda uzman ve yetkilendirilmiş firmalar bu işi üstleniyorlar.

Ülkemizde bina temizliği işinin nasıl dünya markalarının eline geçmekte olduğunu geçmiş sayılardan birinde işlemiş, pazarın yabancıların eline geçmekte olduğundan bahsetmiştim. Haşere mücadelesinde de benzer durum gözleniyor. İlaçlama yapan çok ama, lüks otel ve restoranlarda hizmet etiketini yapıştırabilen Amerika’dan franchise almış iki kuruluş var. Küfle mücadele konusunda da benzer bir gelişme bekliyorum. Havalandırma kanalı olan tüm modern binalar, hastanelerden ve lüks otellerden başlayarak bu hizmete ihtiyaç duyacaklar. Gerçekten uzmanlaşmış firmaların şansı büyük.

DUCTBUSTERS

Ductbusters, 15 yıllık deneyimi olan ve Amerika’da iyi tanınan bir marka. Brezilya ve Hindistan dahil, 30 kadar franchise vermişler. Müşterilere öncelikle randevu ile gidip yerinde inceleme yapıyorlar. Küf temizliğinde 127 farklı tanımlı proses var ve duruma göre bunların belli bir kısmı uygulanıyor. Bazen basit temizlik yeterken, bazen küflenen parçaların tamamen değişmesi tek çözüm olabiliyor. Genellikle havalandırma kanallarının temizliği talebi ile karşılaşıyorlar. Temizlik bacasından başlayarak tüm sistemi elden geçiriyor ve temizliyorlar. Bir yerin temizliği genelde 6-8 saat yani bir tam gün sürüyor. Her durum için özel ekipman ve kendi geliştirdikleri yöntemleri kullanıyorlar. Çamaşır kurutucuların hortumları Amerika’da önemli bir küf kaynağı ve yangın nedeni. Bunların da belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Evlerin bodrum, garaj, banyo gibi nemli ortamlarında oluşan küflerin temizliği de ayrı bir uzmanlık alanı.

Kapalı ortamlarda havada bulunan küf, polen, toz, mikroorganizmalar gibi partiküllerin temizlenmesi için çok ince filtre kullanılması gerekiyor. 0,3 mikrondan (milimetrenin üçbinde biri) büyük partikülleri %99,97 oranında tutan filtrelerin özel bir HEPA standardı var. Bu tür filtrelerin takılması ve zamanında değiştirilmesi işi de yine hizmetler arasında yer alıyor. Henüz bizde zorunluluk yok ama, AB’ye uyum sürecinde birçok yerde bu da istenecek.

Franchise alanlara öncelikle kapsamlı teorik ve pratik eğitim veriliyor. Çoğu patentli temizlik uygulamalarının esaslarını içeren bir el kitabı sürekli el altında bulunduruluyor. Özel seçilmiş ve geliştirilmiş aletlerin yanı sıra, müşteri ilişkileri ve iş takibi için yazdırılmış bir bilgisayar programı kullanılıyor. Franchise kullanım bedeli olarak aylık cironun %5,5 –%7 kadarı ödeniyor. Başlangıç yatırımı ise alınacak ekipmana göre 35.000 – 80.000 dolar arasında değişiyor.

İŞ ÖNERİM

Kısa sürede halkımızın bilinçlenerek küfle mücadele için profesyonel hizmet almasını ve buna ciddi bedeller ödemesini beklemiyorum. En azından sorun içinden çıkılamayacak hale gelmedikçe bunu kimse yapmaz. Ancak kamuya açık alanlarda durum farklı. Özellikle modern hastane, ofis binası, alışveriş merkezi, özel okul, restoran gibi hem havalandırma kanalları olan, hem içindeki insanlara karşı mesuliyet taşınan binalarda bu talep doğacaktır. Tabi bu biraz da üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet anlayışı ile bağlantılı. Gelebilecek her türlü hasarın sigorta primi temizlik bedelinden düşükse eminim gene kimse yaptırmaz. Ama Avrupa Birliği yolunda tüketicinin hak arayışı çok yakında beklemediğimiz düzeylere gelecek Mali mesuliyet üstlenmemek, sigorta primlerini yükseltmemek için bir çok alanda güvenlik ve hijyen kavramı değişecek, uzmanlardan profesyonel hizmet alınacak.
Ductbusters firmasından veya benzeri bir şirketten Türkiye için master franchise alınabilir. Temizlik işiyle zaten uğraşanlar alırsa, pazarlamayı da rahat yaparlar. Dışarıda işi inceleyip, ekipmanı tanıyıp eğitimini alarak kendi markası ile hizmet etmek de mümkün, ama öğrenme süresi ve pazarlama kolaylığı açısından ben hazır markayı almayı öneriyorum.

AIAC (Amerika Kapalı Alan Hava Kalitesi Konseyi) www.indoor-air-quality.org
NADCA (Ulusal Hava Kanalı Temizlikçileri Derneği) www.nadca.com
IAQA (Kapalı alan hava kalitesi derneği) www.iaqa.org
MASLABS (küf temizlik firması) www.maslabs.com


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More