ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge)
09 Ocak 2005

İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Amerika’da çok tutmuş ve tüm dünyaya yayılmış bir hizmet konsepti var Çocuklara oyunla karışık jimnastik yaptıran saatlik kurslar. Bebeklikten başlayarak haftada bir gün, en çok 45 dakika, çocuklara gözetmen eşliğinde spor yaptırıyorlar. Öğretmenden çok animatörü andıran, spordan çok oyun gibi gelen bir eğlence. Çocuklar bayılıyor hep birlikte çılgınlar gibi eğlenmeğe. Ama özünde bu eğlence olsun diye yapılmıyor, çocuğun gelişimini göz önünde bulunduran planlı hareketler yaptırılıyor. Bunun için özel gereçler kullanılıyor. Ancak çocuklar sıkılmasın diye eğlence gibi, oyun ve müzikle birlikte sunuluyor.

AMERİKALILAR

Bu sektörün öncüsü, 25 yıllık geçmişiyle Amerika’lı Gymboree firması. Önceleri sadece çocuklara spor yaptırmış, sonra müzik ve dans dersleri başlamış. Gymboree markası çocuklar arasında kabul görüp anneler arasında meşhur olunca, Gymboree markalı çocuk giyim mağazaları açmış. Bugün Gymboree kıyafet mağazalarının sayısı spor salonlarından çok. Şirket de karının çoğunu salonlardan değil mağazalardan sağlıyor. Birçok ülkeye yayılmış yüzlerce franchise işletmesi var.

Spor merkezlerinin özelliği, her yaş grubuna ayrı eğlenceli ve gelişimi destekleyen türde, haftada bir gelinen, eğitilmiş öğretmenler eşliğinde yapılan programlar hazırlaması. Örneğin 3-5 yaşındakiler için anne-babalarıyla birlikte yapacakları etkinlikler var. Çocuğun spora başlamadan öncesinde itme, atma, tutma gibi yeteneklerini geliştiriyor. Diskler, halkalar, lastikler gibi özel tasarlanmış ekipmanlar kullanıyor. 2 yaşındakilere daha eğlenceye yönelik, “dinozor günü”, “denizin altı”, “ormana gidelim” diye adlandırılan etkinlikler düzenleniyor. Benzer şekilde 14-24 ay için ayrı, 10-18 ay için ayrı, 6-12 ay için ayrı programlar var. Uzman öğretmenler eşliğinde, grup halinde, isteyen anne-babaların da katılımıyla yapılıyor. 6 ayın altında bile ayrı kur açmışlar. Kırkı çıkmamış bebeğin jimnastiği mi olurmuş demeyin. Yaparsanız olur, satarsanız alınır. Sonuçta her programın amacı ve yararı farklı. Çocukların fiziksel ve sosyal gelişimini sağlıyor. “Zaten sokakta veya yuvada oyun oynuyor, ne gerek var özel kursa” derseniz, bunu Gymboree gününü iple çeken çocuklara anlatmanız zor. Eğlenceli ortam, ilgili öğretmenler, bilimsel esaslara dayanan programlar çocuğun ilgisi ile birleşince, ödeme gücü olana yeni bir zorunluluk getiriyor.

Gymboree’nin çocuklara yönelik müzik eğitimi de var. 6-18 ay, 16-30 ay ve 2,5-5 yaş arası için hazırlanmış üç programı ve bir de tüm ailenin katılabildiği yaş sınırlaması olmayan özel bir kuru var. Çocuklara özel sanat eğitimi ise 1,5-2,5 ve 2,5-5 yaş grupları için ikiye ayrılmış. Şarkı söyleme, hikaye anlatma, resimleme, şekil yapma gibi eğlenceli etkinlikler yapılıyor. Yaş günü partisi düzenlemek ve dışarıya servis vermek gibi ilave gelir kaynakları da var.

Amerikan pazarındaki diğer bir eski ve köklü kuruluş da “The Little Gym”. 4 aydan 12 yaşa kadar çocuklara yönelik spor ve eğlenceyi birleştiren programlar uyguluyor. Karate, sportif beceri geliştirme, yaz kampı gibi özel eğitimleri de var. Doğum günü partisi ve akşam çocuk bakma gibi ek gelir kaynakları işin ayrılmaz parçası. Franchise vermede dış pazara ağırlık vermiş, Çin’den Kuveyt’e, İsveç’ten Venezuela’ya kadar Amerika dışında 17 ülkeye yayılmış.

MyGym, 3 aylıktan 9 yaşa kadar çocuklar için 8 farklı program uyguluyor. İşin özü yine eğlenceli sportif etkinliklere ve yönlendirilmiş grup oyunlarına dayanıyor. Farklı yanı, anime hayvan karakterlerinden oluşan tiplemeleri. Çocuklar için çok eğlenceli olduğu kesin. Amerika dışında şimdilik birkaç uzakdoğu ülkesine yayılmış ama onun da amacı dünya pazarı.

BİZDE GİDER Mİ

Benim sektörü tanımam 80’lerin sonunda Gymboree ile olmuştu. Gymboree’nin İsrail’de ne denli yaygın olduğunu, çocukların günlük yaşamına nasıl girdiğini bilen bir dostumuzun ısrarları üzerine birlikte bu işi yapmaya karar vermiştik. Epeyce araştırmış, sonunda bizim pazarımızın henüz hazır olmadığı kanısına varmış ve bırakmıştık. Geçen yıllar içinde birilerinin daha ciddi şekilde ilgilendiğini gördüm ama sonuç çıkmadı. Uzun zaman ve bolca krizden sonra artık bizde de benzeri hizmete talep oluştu.

Türkiye’de masterfranchise almak için yapılacak birkaç yüzbin dolarlık yatırım halen yüksek kaldığından, üç büyükten birini halen kimse getirmedi. Onun yerine benzeri konseptleri kendi oluşturmak isteyenler çıktı. Ama oyunla bakım arasında biryerlerde sıkıştılar. Çocuklara bilimsel hazırlanmış gelişim desteği yerine, ilginç oyuncaklarla oynama olanağı ve anne-babalara zaman kazandıran oyalama hizmeti sunuyorlar.

Çocukların özellikle zihinsel gelişimi, çok küçük yaşlarda tamamlanıyor. Çişini tutamıyor diye yuvaya alınmak istenmeyen kitle, aslında eğitime en çok ihtiyacı olan kesim. Henüz anne-babalar bilinçlendirilmediği için talep yok ama, arz olursa talebin patlayacağı kesin. 6 ayın üzerindeki çocuklara “sağlam” bir gelişim programı hazırlayan öne çıkacak, marka olacak. Aslında franchise alınmasa da, yapılmayacak şey değil. Başta biraz zahmeti olur ama markanız sizin olur. Önemli olan, uğraştığınız malzemenin çocuk olduğunu, anne-babaların bu konudaki hassasiyetini göz önünde bulundurarak gerekli özeni ve titizliği göstermeniz. Aksi takdirde sıradan, salaş bir oyun alanı olur, yuvalarda zaten sunulan şeylerden öteye gidemezsiniz.

Kısa süre önce İstanbul Yeniköy’de açılan “The Play Barn” bence gayet başarılı bir uygulama. Belli ki pazarı iyi etüd etmiş, hizmet paketini doğru belirlemiş, yerini, adını, hedefini doğru tayin etmiş. Ürünlerini İngiltere’den seçmiş. Çoğu yuva ve anaokulu gibi 3 yaş üzerine hitap ediyor. Saatlik oyun sınıfları açıyor. Kendi deyişiyle “anneanne ve babaannelerin” görevini üstleniyor. 1000 m2 alan, hoş ithal oyuncaklar, kapalı devre televizyon, istediği zaman ve istediği kadar gelme, saatlik ödeme vb. özellikleriyle yuvalardan ayrılıyor.

Esasen haftada bir gelinen sınıflar halinde saatlik program satmak, sürekli hizmet satmaktan daha karlı bir işletme şekli. Kapasite örneğin on katı artarsa, fiyat beşte birine iniyor. Dolayısıyla müşteri çok daha az para verdiği için rahatsız olmuyor ama işletme iki katı kara geçiyor. Mesele, talebi dolu tutacak programları hazırlamada.

İŞ ÖNERİM

Bence Türkiye pazarı artık birçok şeyi kaldıracak kapasiteye erişti. Milli gelir ve tüketim sürekli artıyor. Dün gereksiz görülen, satılamaz denen şeyler yarın ihtiyaç olacak. Bebeklerin gelişimini destekleyecek her şey satar. Sistemini oturtmuş yabancıları master franchise alarak getirmek de mümkün, uğraşıp burada sistem geliştirmek de. İş kolay gibi görünse de, arkasında uzun yılların deneyimi, oturmuş programı var. Örneğin Gymboree’nin uyguladığı müzik ve sanat programlarını rakipleri izlememiş. Oysa deneyimli birkaç öğretmenini transfer etmek işten değil onlar için, ama bunca yıldır yapmamışlar. Dışarı yüzbinlerce dolar verilmese de, deneyimli bir uygulamacının bulunup getirilmesi gerekir. “Gittim, gördüm, yaptım” demekle olmaz. Üç yaş altına yönelik henüz bir eğitim olmadığı için iyi tanıtılan hizmete talep doğacaktır ama, programın içi dolu olmazsa kısa sürede sıradanlaşır gider. Benzeri örnekleri gördüğüm için üzerinde duruyorum. Bu alanda marka oluşturulabilir, dışarı da açılınabilir ama, “yuva idarecisi” gibi değil, “yatırımcı- işadamı” gibi yaklaşırsanız.

Gymboree www.playandmusic.com
Little Gym www.littlegym.com
MyGym www.my-gym.com
Play Barn www.theplaybarn.com.tr 0212 299 48 03Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More