ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
19 Aralık 2004

İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)
ELİŞİ

Hobi ve el sanatlarının büyük şehirlerimizde görünür şekilde gelişiyor. Dükkanlar ve kurslar çoğalıyor. Bu konuyu bir süredir gözlemliyor, farklı konseptteki dükkanları, kursları inceliyordum. Hepsi çok eğlenceli, müşterileri ile bir hobiyi paylaştıkları için sıcak ilişkiler kuran işler. Kimi tahta boyuyor, kimi cam boyuyor, kimi takı yapıyor, kimi cam üflüyor, kimi seramik pişiriyor, kimi kil yoğuruyor. Ancak içlerinden iş fikri olarak öne çıkanı görememiştim. Sanat boyaları konusunda mümessillik almış ve bayilik veren firmalar da var ama öne çıkan, yeni bir konsept olarak iyi kazandıracak marka henüz yok. Semih Yener, el sanatlarında eğitim ve satış konusunda iyi bir marka. Hazırlık yaptığını biliyorum ama sanırım henüz bayilik veya franchise vermiyor. (0212-570 9796 Bakırköy-İstanbul)

ÜÇ ADIMDA MARKA
Oysa dekoratif el sanatları, takılar, hobi ürünleri hızla gelişen bir pazar. İnsanların paraları ve vakitleri arttıkça daha da gelişecek. Yurtdışındaki örneklere bakarsanız, işin boyutlarının nereye varacağını görürsünüz. Bu aşamada bilinçli çalışana marka olma fırsatı doğuyor. İşin sırrı üç adımı doğru atmakta.

Öncelikle havayı koklamayı bilmelisiniz. Talebi doğru tahmin etmeli, yeni trendleri yakalamalı, güçlü bir rüzgarı arkanıza almalısınız. Yoksa mevcut ürünlerden, zaten yapılan işlerden para kazanmanız çok sabır ve zahmet ister. Ümit ve hevesle başlayan girişimler, oturmuş ürün, doymuş pazar ortamında yavanlaşır, sıradanlık yaygın olduğundan kanıksanır. Özel becerileriniz yoksa, gide gele iş yürür ama marka olamadan ömür biter.

İkinci adım, konsepti doğru kurmakta. “Neden bana gelsinler” sorusuna yanıt bulmakta. Ürün satmak yetmiyorsa yanında eğitim mi vermek lazım? Kar marjlarını istediğiniz yere getirmek için sade bir dükkan yerine “havalı” bir yer mi lazım? İşlek bir sokakta olmak yerine alışveriş merkezinde mi açmak gerek? Satıcılarınızın ortada müşterinin peşinde dolanması yerine, uzman doktor gibi beyaz önlük, göğüs cebinde isimlik, köşeli gözlükle masa başında danışmanlık yapması mı daha doğru? Az satılan ama sizin uzmanlık mağazası olarak algılanmanızı sağlayacak ürünleri stokta mı tutmalısınız, bilgisayarınızdaki katalogdan gösterip ertesi gün mü teslim etmelisiniz? Bunun gibi daha yüzlece soruya hep doğru yanıtları verip, rakiplerinize üstünlük sağlayacak altyapıyı hazırladıktan sonra yola çıkmalısınız.

Marka olmanın üçüncü adımıysa, yaygınlaşmak. Zaman değişti, Latilokumcu Hacı Bekir gibi herkesin size gelmesini bekleyemezsiniz. Yayılmada da tek doğru yok. Her marka ve ortam için farklı başarı formülleri var. Bir yerde meşhur olmayı bekleyip ağır tempoda kendiniz ikinciyi, üçüncüyü açabilirsiniz. Düşük yatırımlı bir konsept kurup hızla yayılabilirsiniz. Kendiniz şubeler açabilir veya süsleyip püsleyip franchise verebilirsiniz. Farklı konseptleri dükkanlarınızda bir arada sunup, her birini benzer dükkanların içine corner olarak verebilirsiniz. İnternet, telefon veya katalog satışı ile de destekleyebilirsiniz. Her durumda işin sırrı yayılmada, arandığınız her yerde bulunmada yatıyor.

SGO

İş fikirlerini hep dışarıdan vermek istemiyorum ama, doğru kurgulanmış konseptin dünya markası olabileceği konusunda cesaret vermesi açısından henüz Türkiye’de bulunmayan bir markayı örnek vereceğim. İsterseniz gidin hazırını alın, isterseniz benzerini kendiniz kurun.

Camların üzerine vitray kaplama yapan Stained Glass Overlay, Amerikan orijinli, 1974 yılından bu yana çalışan, sektörünün lideri bir marka. Amerika’da 400’e yakın franchise vermiş, 34 ülkeye de masterfranchise yoluyla yayılmış. Sektörünü, “güzellik yaratmak” olarak tanımlıyor. Sanatla teknolojiyi birleştirmiş. Kurşun ve film kullanarak cama desen işliyor. Teknik detayını anlamadım ama herhalde bilgisayarlı folyo kesme makinasına benzer bir teknikle kurşun akıtıp folyo kesiyor olmalı. Her cins pencereyi, her formdaki camı işleyebiliyor. Çift cam veya enerji tasarrufu sağlayan çeşitleri de var. Vitrayları güvenlik camı sınıfına girecek kadar dayanıklı. Ne temizlik kimyasallarından, ne de ultraviyole ışınlarından etkilenmiyor.

Vitray klasik bir sanat, ama SGO müşterilerinin zevkine uymak için her tarzı birden sunuyor. 200 den fazla renk ve deseni var. Bilgisayarda kayıtlı modellerinden seçilebileceği gibi, özel projeler de sipariş edilebiliyor. Satış noktalarına da zaten “dükkan” değil, “stüdyo” adını vermiş. Japonya’dan Kuveyt’e, Hindistan’dan Meksika’ya, Porto Riko’dan İsrail’e kadar yayıldığına göre, yöresel kültürlere uygun modeller de üretiyor olmalı.

Bir stüdyo açmak için aldığı giriş bedeli, 45.000 $. Masterfranchise bedeli haliyle bundan çok daha yüksek olacak.

BAŞARININ SIRRI

SGO şüphesiz dünya çapında başarısını rakamlarla ortaya koymuş bir marka. Yukarıda değindiğim başarının üç adımını net bir şekilde görebilirsiniz.
Birinci adım, iş alanını doğru seçmek demiştik. Seçtiği iş konusu, evini farklılaştırmak ve güzelleştirmek isteyenlerin yüksek bedeller ödemeye hazır olduğu bir alan. Üstelik komşuda varsa yandakine satmak daha bir kolaylaşıyor. Teknolojiyi estetikle birleştirdiyseniz, satış daha bir rahat oluyor. Rakibiniz güzel ama pahalı iş yapan sanatkarlar veya ucuz ama sıradan vitraylar yapan zenaatkarlar olduğundan, her ikisiyle de başedebilirsiniz. Fiyatınızı istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Bilgisayarlı folyo kesimi veya dijital baskı çıktığında ne olmuştu hatırlayın, baştan pahalıydı, yayıldıkça tabelacılar kayboldu, sonra fiyatlar indi, şimdi standart yöntem haline geldi. Vitray işi de benzeri gelişme potansiyeline sahip bence.
İkinci adım da doğru atılmış. Her renkten, her desenden vitray yapıyor. Kapıdan mutfağa, tavandan aynaya her mekana uydurabiliyor. Herkesin zevkine hitap ediyor, klasik, art deco, prairie, post modern vb. her çeşidi bulunduruyor. Olmayanı da bir grafiker ekranda çalışıp çıkarabiliyor. Yani SGO ya gelmek için herkesin bir nedeni var.
Üçüncü adım, yani yayılmada da başarılı. Franchise sistemini kurmuş, kendi ülkesinde yayılmış. Sonra her ülkede bir kişiye masterfranchise verip dünyaya yayılmış. Eminim makinesi, programı, filmi, eğitimi vb. adı altında yatırımın yarıdan fazlasını kendisi sağlıyordur. Şartları doğru tanımladığında rakip çıkmasını engelliyor, rakip olabilecekleri yanına çekiyor olmalı.

İŞ ÖNERİM

Gidin SGO’yu alın getirin demek işin kolayı. Bilmemkaçyüzbindoları bastıran alır. İşin zor ve güzel olan tarafı, pazarı görüp sistemi geliştirmek. Bu filmleri kesen, bu kurşunları döken makine bir plotterden veya printerden daha karışık olamaz. Muhtemelen uzakdoğuda benzerleri vardır da. Yoksa bile bunu yapıp çalıştırabilecek bir sürü uzman vardır ülkemizde eminim. Ama makinenin iş haline dönüşmesi, karlı çalışması, marka olması için bir de girişimci lazım. Atacağı üç adımı planlayıp, gerçekleştirecek bir girişimci. İş önerim, sadece bu alanda değil, her ne yaparsanız tercihen kendi markanızı, bu ülkenin markasını, bizim markamızı yapmanız.

(www.stainedglassoverlay.com)Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More