ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN

 

Cafe-Brasserie
bir İstanbul klasiği

 

Etiler
Nişanaşı
30 yıl önce mantı esaslı restoran olarak başlayan yolculuğunu, bugün en seçkin noktalarda Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini Batılı tarzla harmanlayan, kendi icadı nefis yemekleri sunan cafe-restoran-brasserie olarak sürdürüyor.
 
Casita´yı tanıtan tescilli yemekleri Feraye mantı ve Çökertme kebabınından sonra, Pampa, Carina, Casalinga, Küllemeli, Patlıcan Simidi, Zevzeli börek, Güveçte mantar, Krep Harika, Kağıt Bebek geldi. Bunları Casita mutfağında yaratılan yeni ürünler izleyecek. Casita, mutfağı Haluk Tanrıverdi, dekorasyonu Lale Tanrıverdi tarafından yönetilen bir "aile" markası. Müşterek bir yaşam birikiminin mekana ve tabağa uyarlanışı.
 
Casita´ya insanlar müşteri gibi değil, evlerindeki gibi rahat geliyor, ortamı yaşıyor ve seviyorlar. Casita, müdavimlerinin buluşma noktası olmayı nesilden nesile aktarıyor. Özellikle ünlülerin Casita´ya rağbeti de bu rahat ortamdan kaynaklanıyor.
 
Şaşkınbakkal, Etiler, Nişantaşı, Bebek, Bodrum ve Türkbükü People Casita restoranlarınn yanı sıra, Casita Rapido adıyla içkisiz, küçük boyutlu, sevilen yemekleri uygun fiyatlarla sunan bir formatı franchise ediyor. 
 
 
Başvuru: F&M 0216-580 8828 post@franchisemore.com
 
Bodrum Antik Tiyatro Türkbükü People
Franchise&More