ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
 
 
GİRİŞİMCİLİK TESTLERİ
 
F&M olarak girişimcilerin başarısının öncelikle kişilik özelliklerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Girişimcilerin işe ve insanlara yaklaşımının kişilik özelliklerinden kaynaklandığına ve işteki başarınin, kişilik özelliklerinin işin gereklerine uygun olmasına bağlı olduğuna inanıyoruz. "Girişimcinin riski kendisidir" diyoruz. İşini sevemeyen girişimcinin başarılı olmasını imkansız görüyoruz. Girişimcilerin kişilik özelliklerini belirlemek için geliştirilmiş iki ayrı testi online uyguluyoruz.  
Ücretsiz tanıtım seminerimize katılarak test sonuçlarınızı temsilcilerimizle birlikte değerlendirebilir, franchise alma konusunda genel bilgiler edinebilirsiniz.  

 
Kişilik testi
Kişilik testi ile 40 soruda girişimcinin hayata yaklaşımı belirleniyor. 4 farklı kişilik özelliklerinden hangisinin ne ölçüde var olduğu ölçülüyor. 40 puanın dağılımında hangi özelliklerin öne çıktığı, ne tür işlerin seçilmesi gerektiğini gösteriyor. Littauer tarafından Popüler optimist, barışçıl soğukkanlı, güçlü klorik, melankolik olarak adlandırılan kişilik özelliklerini biz "konuşan", "dinleyen", "izleyen", "yapan" diye adlandırıyoruz. Konuşan iyi satıcı, dinleyen iyi yönetici, izleyen iyi planlamacı, yapan iyi uygulamacı oluyor. Bu özelliklerini kullanacağı işleri seçerse daha başarılı oluyor. Bağımsız bir sitede ücretsiz yapılan bu testin sonuçlarını F&M Temsilcilerinin yorumlamasını istiyorsanız, sonuçları mail ile göndermeniz gerekiyor.
 
Faktör testi
F&M faktör testinde 62 soru ile karakter özelliklerinden kaynaklanan ve "iç faktörler" olarak anılan "güç", "hırs", "heves" özelliklerinin dağılımı ölçülüyor. Girişim isteğinin altında hırs ve heves yatıyorsa, ancak girişimi başarıya ulaştıracak güç yoksa, temsilcilermiz bunu görüyor, kişinin başarabileceği işlere girmesini, kaldırabileceği yükleri sırtlanmasını öneriyor. 6 soruda "dış faktörler" olarak adlandırılan sermaye, yer, iş bilgisi, iş çevresi, hazır iş, iş yapma zorunluluğu puanlanıyor. Bu faktörlerin varlığı veya yokluğu, işte sahip olunan avantajı veya alınan riski gösteriyor. Üyelerimizin ücretsiz yararlandığı bu testte, kullanıcı adı olarak üyenin email adresi, şifre olarak üyelik şifresi giriliyor. Henüz üye değilseniz www.franchisemore.com sitesinin ana sayfasında sağ alttaki bölümden ücretsiz üyelik başlatabilir, şifrenizi unuttuysanız email adresine yeniden gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 
Test sonuçları 
Test sonuçları online çıkıyor. İç faktörler Güç "B", hırs "U", heves "O" olarak tanımlanıyor, -1 ile +1 arasında dağılan puanlarına göre "yok", "zayıf", "orta", "iyi", "tam" olarak tanımlanıyor. Elbette bu sonuçlar bir karne notu değil, kesin yargı içermiyor. Soruların yanlış anlaşılması, girişimcinin kendini yanlış değerlendirmesi ihtimali her zaman var ve bu test sonrasında girişimci koçu olan F&M temsilcileri yapılacak yüzyüze görüşme ile ortadan kaldırılıyor. 
Testin sonuçlarından girişimci için "iş yapabilir" veya "yapamaz" gibi bir yorum çıkmıyor. Ancak sahip olduğu özellikler doğrultusunda ne tür işlere girmesinin daha yerinde olacağı, hangi riskleri almaması gerektiği gibi değerlendirme çıkarılabiliyor.
Bulunduğunuz şehirdeki franchise koçu olan bir temsilcimizden randevu alıp "Franchise Intro" adını verdiğimiz bilgilendirme ücretsiz görüşmesi yapabilirsiniz. Bu görüşmede franchise hakkında genel bilgi veriliyor. Kendinizi ve potansiyelinizi tanıyorsunuz. İşteki başarı şansınızı ve hangi işlerin sizin için uygun olabileceğini öğreniyorsunuz. Bu toplantıda herhangi bir markaya yönlendirme yapılması söz konusu değil, hatta F&M ilkelerine göre marka telaffuz edilmesi bile yasak.
Tanıtım görüşmesi bittikten sonra eğer isterseniz F&M Temsilcileri size temsil ettiğimiz onlarca markayı ve devreden işletmeyi tanıtır, uygun olanları önerir. Eğer isterseniz sonrasında Girişimci Koçu olan temsilcilerimizden koçluk alabilir, seçiminizi kendiniz için en doğru şekilde yapabilirsiniz.
         İÇ FAKTÖRLER          DIŞ FAKTÖRLER
F&M olarak öncelikle girişimcinin iç faktörlerini inceliyoruz, dağılımına göre öneride bulunuyoruz.
(X) franchise almamalı, kendi işini yapmamalı
(S) sağlam marka veya kazancı belli devir almalı
(R) riskli yeni gelişen marka alabilir
(K) kendi markasını oluşturmalı
 
GÜÇ
HIRS
HEVES
İÇ FAKTÖRLER
X 
Yok/Zayıf
Yok/Zayıf/Orta
Yok/Zayıf/Orta
Dış faktör varsa franchise almak isteyebilir ama şansı az, franchise verilmemeli
X
Yok/Zayıf
İyi/Tam
Yok/Zayıf/Orta
Dış faktör olmadan da başvurabilir, kişisel tatmini için ister, franchise verilmemeli
X
Yok/Zayıf
Yok/Zayıf/Orta
İyi/Tam
Dış faktör olmadan da başvurabilir ama şansı az, franchise verilmemeli
S
Yok/Zayıf
İyi/Tam
İyi/Tam
Dış faktör olmadan da başvurabilir, sağlam franchise verilebilir ama franchise veren uyarılmalı
S
Orta
Yok/Zayıf/Orta
Yok/Zayıf/Orta
Dış faktörleri güçlüyse franchise almak isteyebilir, ısrarcı olunmamalı, sağlam franchise önerilmeli, franchise alan uyarılmalı
S
Orta
İyi/Tam
Yok/Zayıf/Orta
Meşhur markalarla bütünleşmek ister, sistemi zorlar, sağlam franchise önerilmeli
S
Orta
Yok/Zayıf/Orta
İyi/Tam
Kendi işini kurmak için franchise sistemini kurtuluş olarak görebilir. Dış faktör düşükse de zorlayabilir, sağlam franchise önerilmeli
S
Orta
İyi/Tam
İyi/Tam
Çalışmaz, büyük işlere kalkar, bariz rekabet üstünlüğü varsa sağlam altyapılı marka verilebilir, yoksa verilmemelidir
R
İyi/Tam
Yok/Zayıf/Orta
Yok/Zayıf/Orta
İşinde çok çalışır, merkezden destek bekler, riskli markalar da önerilebilir, dış faktör yoksa çekinir
R
İyi/Tam
İyi/Tam
Yok/Zayıf/Orta
İşinde başarılı olur, riskli markalar önerilebilir, sistemi baskı ile zorlar, meşhur markaları tercih eder
R
İyi/Tam
Yok/Zayıf/Orta
İyi/Tam
Kendini işine verir, babacan patron tipidir, riskli markalar da önerilebilir
K
İyi/Tam
İyi/Tam
İyi/Tam
Hızlı yükselir, her işi becerir, franchise almayıp kendi markasını oluşturmasıı önerilmeli, sistemini tam oturtmuş büyük markalarla iyi geçinebilir, zayıf markalarla sorun yaşar
 
E-Coaching
Dilerseniz F&M merkez ofisinden ücretsiz e-coaching desteği alabilirsiniz.
Test sonuçlarınızı post@franchisemore.com adresine e-mail ile iletin. Kendinizi ve yapmak istediğiniz girişimi bize anlatın.
Yatırım yapmak istediğiniz sektörde uzman bir Franchise Koçu temsilcimize sizi yönlendirelim.
Franchise Koçu sizinle temasa geçsin, test sonuçlarınızı yorumlasın. Girişiminizde göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri ve olası riskleri anlatsın.
E-Coaching sürecinde sadece girişimcilik özellikleri konusunda uzaktan destek veririz. Girişimciyle görüşme, mağaza yeri görme, pazarlık görüşmelerine katılma, franchise anlaşmasını inceleme gibi hizmetleri veremeyiz. Sizin seçeceğiniz yatırım alternatiflerini değerlendiremeyiz. Ancak genel sektörel bilgilerimizle yardımcı olabiliriz. Alternatif yatırımları size uygunluğuna göre karşılaştıran FAAD uygunluk raporunuzu hazırlamayız.
Dilerseniz ilerleyen süreçte F&M temsilcilerinden den ücretli olarak Girişimci Koçluğu alabilirsiniz.
Franchise&More