ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN

Osman F. Bilge

Eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makine Fakültesini (1980), RWTH Aachen Makine Fakültesini (1983), İ.Ü. İşletme İktisadı Enstitüsü CPIM (1991) bitirdi. Almanca ve İngilizce biliyor.
Turizm sektöründe öğrencilik döneminde Turizm Bakanlığı Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi sertifikası aldı, rehber ve acente görevlisi olarak çalıştı.
Otomotiv sektöründe PARSAN'da 
kalite temin, OTOMARSAN'da satınalma mühendisi olarak çalıştı.
Gıda sanayiinde BALSU grubunda kalite temin, lojistik, zirai ürün satın alma, pizza üretimi, meyve suyu üretimi, ürün geliştirme, yatırım planlama, ithalat, ihracat, dağıtım gibi alanlarda yöneticilik yaptı. NİMET Gıda'da kurucu ortak ve yönetici olarak bulundu. 
Perakende alanında BİM indirim mağazaları zincirinin kurulması ve EXPRESS PİZZA corner zincirirnin oluşumunda görev aldı. Amerika ve Almanya’dan master franchise alınmasında bulundu. CAFE ALGIDA konseptini danışman olarak kurdu ve işletmeciliğini yaptı.
Taahhüt işinde ortağı olduğu HÜZA firmasında yeraltı araştırmaları ve miktar garantili su sondajları yaptı.
Gayrimenkul ve yer seçimi konusunda 1993’ten bu yana çalışmakta. TURYAP Pangaltı temsilciliğini yaptı. RE&SS markasıyla mağaza yeri seçimi, potansiyel ölçümü ve yer temini konusunda hizmet veriyor.
Çocuk gelişimi alanında ortağı olduğu DİKA firmasının okul öncesine yönelik “Dahi Bebek” çocuk gelişim ürünleri için ürün geliştirme, pazarlama ve satış yaptı.
İletişim alanında kurucusu olduğu AB TEKNOLOJİ ile “Homecall” 
telefon kartı dağıtım kanalı ve konuşma dükkanı zinciri kurdu, ortağı olduğu SRP ile iletişim sorunlarının çözülmesinde çalıştı.
Dış ticaret alanında BALSU'da ihracat, TEKSU'da ithalat ve dağıtım, kurucusu ve ortağı olduğu CITA'da yatırım ve ticaret konularında çalıştı.
Franchise danışmanlığı konusunda 1994 yılından bu yana çalışıyor. Kurucusu olduğu FRANCHISE&MORE ile sistem kuruyor, yönetiyor, satıyor, DEVIRSEPETI.COM ile franchise işletmeleri devrediyor.
Franchise eğitimi 1996 yılından bu yana veriyor. Franchising Seminerleri, Franchising İşletmeciliği Sertifika Programı, Franchise Yöneticiliği Geliştirme Programı, Franchise Alan Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi, Franchise Akademisi (
UFRAD ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile) programlarını başlattı ve halen sürdürüyor.
Basında franchising ve girişimcilik konusunda yayınlanmış pek çok makalesi, basın, radyo ve televizyon röportajı bulunuyor. Kobi Girişim, İşfikri, Para dergilerinde, Dünya gazetesinde köşe yazıları yazdı. Üniversite ve STK'lar için birçok konferans ve paneli düzenledi ve katıldı.
Sivil toplum örgütlerinde, 1990 yılında TÜGİDER (Gıda İthalatçıları Derneği) kurucusu, Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri olarak bulundu. 1991 yılında UFRAD (Franchising Derneği) kurucusu, Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak bulundu, halen devam ediyor. 
Franchise&More