ÜCRETSİZ SEMİNER
BİZE YAZIN
 
Osman Bilge
30 Aralık 2012

2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ
2013 yılı için perakende ve franchise alanında ekonomiye şekil verecek gelişmeler şunlar olacak.

Durgunluk bitecek

2012 yılında adı konmamış bir kriz geçirdik. Makroekonomik göstergeler olumsuz değil, ekonomi yorumcuları olumlu, muhalefet sessiz, fakat piyasalar durgun. Küçük yatırımcılar isteksiz, soruyor ama almıyorlar. İş kuranlar, ev alanlar, araba arayanlar hep aynı durumda. Avrupa’nın ekonomik krizinin üstüne Ortadoğu’nun siyasi krizi gelince beklemeye geçtiler. Tahsilat sorunu giderek büyüyor, piyasada nakit dönmüyor, bankalar kredide nazlanıyor, çek-senet protestoları arttı, kredi kartları batık. Bazı Avrupa ülkeleri gibi dibe vurmadık ama, onlardan korkan bankalar bizim muslukları kıstılar.
Birkaç ayda yaralı Avrupa iyileşmez, kanlı Ortadoğu durulmaz ama tedirginlik krizleri de uzun süremez, zamanla durum kanıksanır. Bilenler 2013 yılı ortasına kadar bu durgunluğun geçeceğini söylüyor. Yatırım ortamının iyileşmesi, yeni markaların yayılması, eski markaların pahalılaşması demek.

Girişimcilik gelişecek

Türkiye’de köyden kente göç sürdüğü için herkes mecburiyetten girişimci oldu. Düzenli işler yatırım gerektirdiği için düzensiz işler, merdivenaltı üretim, faturasız satış, denetimsiz piyasa ortaya çıktı. Sorun sosyal boyut aldığından devlet müdahale etmezdi. Son yıllarda girişimcilik teşvik edilmeye başlandı
İŞKUR eğitimleri, KOSGEB hibeleri, mikrokredilerle girişimcilik özendiriliyor. Devlet, sivil toplum kuruluşları, şirketler el ele veriyor, bankalar küçük girişimciler için ayrı bölüm açıyor, üniversiteler girişimcilik eğitimleri veriyor. İnsanımız “kapağı devlete atmak” sevdasından kurtuluyor.
Teşviklerin yanı sıra düzensiz işler üzerindeki baskılar da artıyor. Mali ve fiziki denetimler sıklaştı, tapu-banka-araç-kredi kartı kayıtları izlenince paraya kaçacak yer kalmadı. Yeni girişimciler eskilerden farklı olacak, düzgün işler yapacak, vergisini verecek, markalaşacak, zincirleşecek.

Sermaye zincirlere girecek

Her alanda organize perakende, yani zincir mağazalar güçleniyor. Batı ülkelerinde pazara tamamen hakimler, bizde henüz yeni gelişiyor. Örneğin süpermarketlerde batıda %60-70 olan zincirlerin payı bizde %15. Elektronik marketler birkaç yılda piyasayı ele geçirdi. Her sektörde zincirlerin payı artıyor.
Sermaye bu duruma kayıtsız kalamadı. Faizde, kirada bulamadığı yüksek gelirin perakendede olduğunu gördü. Yatırımcılar, fonlar, holdingler zincirlere ortak oldular. Çok para verdiler ama aslında ucuza aldılar, gerçek değeri satarken belli olacak. Bu trend artarak sürecek, zincirler el değiştirecek. İyi yerler için kapışma büyüyecek, hava paraları artacak.

Sosyalleşme mekanları yaygınlaşacak

Fast food zincirleri fazlasıyla gelişti, restoranlar fast food tekniklerini kullanıyor, pazar doluyor, yeni markalar kendilerine yer bulmakta zorlanıyor. Şimdi kafelerin zamanı, yerli-yabancı birçok marka hızla yayılıyor. Aslında tutulan kafeler değil, sosyalleşme mekanları. İnsanlar buluşmak, konuşmak için yer arıyorlar, kahve bahane oluyor. Kafelerin bir kısmı basit atıştırmalıklarla yetinirken bir kısmı dünya mutfağı sunuyor. Semtinin gözde mekanı, buluşma noktası olmayı başaranlar bazen kahveci, bazen simitçi, bazen pastacı, bazen tatlıcı, bazen biracı oluyor.
Önemli yatırım fırsatlarından biri bu alanda. Sosyalleşme mekanları artarak gelişecek. Yerli yabancı konseptler yarışacak. Buluşma noktası olmayı başaran çok para kazanacak. Satılan ürünlerin kar marjı çok yüksek olduğu için birçok yeni yatırımcı, birçok bilinen marka bu alana yöneliyor.

Hizmetler çeşitlenecek

Entrepreneur dergisinin artık gelenekselleşen ve dünyada kabul gören Franchise 500 listesindeki en başarılı ilk 500 franchise zinciri sıralamasında gıdacılar her zaman olduğu gibi %25 civarında. Buna karşın %70’i çeşitli hizmetlerde faaliyet gösteriyor. Bizde en çok eksiğini gördüğüm ve hızla gelişeceğine inandığım alan hizmetler. Bu liste Türkiye’de de gelişmesinin önü açık sektörler için ışık tutabilir.

Ev bakım hizmetlerinde 49 zincir marka var. Kimi çim biçiyor, kimi tıkanan sıhhi tesisatları açıyor, kimi mutfak banyo fayanslarını yeniliyor, kimi afet sonrası tamirat yapıyor, kimi havuz bakımı yapıyor, kimi sadece zemin döşüyor, kimi kapı pencere yapıyor, kimi sadece denetim yapıyor. Türkiye’de bu alanda markalaşmış hizmet veren yok, zincir zaten yok. ABD de en başarılıların arasında en fazla zincir çıkan iş bu. Batıda müstakil ev çok olduğu için yayılmış olabilir, ama bizde de markanın güvencesiyle makul fiyatla, uzman elemanla hizmet verenler olsa, her ev sahibi almak ister. Pahalı mimarın veya kerameti kendinden menkul ustanın eline kalmak istemez. Önemli bir gelişim alanı bu, inanıyorum ki bizde de bir kez markalaşma başladığında gerisi gelecek.

Endüstriyel ve evsel temizlikte 44 zincir marka var. Bizde o sektör karlılığını koruyamadığı için franchise olarak gelişemedi. Bundan sonra da değişemez, sektör az karla çalışan büyük firmaların eline geçti.

Sağlık, güzellik ve kişisel bakım alanında 43 zincir var. Evde bakımdan sırt ağrısı merkezine, güzellik salonundan bronzlaşmaya, el ayak bakımından erkek berberine, masajdan acil müdahaleye kadar her alanda franchise zincirleri hizmet veriyor. Bizde de en hızlı gelişecek alanlardan biri bu. Sistem değişiyor, mevzuat uyarlanıyor, devlet hastanelerinin yerini SGK fiyatlarıyla hizmet veren özel sektör alıyor. Özel hastalar ve keyfi hizmet alan müşteriler de makul fiyat istiyor, iyi hizmete yüksek bedel ödemekten bezmişler. İşin yapısı gerek sağlık, gerek kişisel bakım alanında uzmanların franchise alarak markalı hizmet vermesine çok uygun. Maliyetleri tutturduktan sonra kamunun sağlık sistemine de girilebilir. Sağlık ve kişisel bakım gelişmeye çok açık bir sektör.

İş hizmetlerinde 35 zincir marka var. İş koçları, büro destek hizmetleri, istihdam büroları, bilgisayar tamircileri, kobi danışmanları, vergi beyannamecileri, muhasebeciler zincirleşmiş. Firmalar her farklı konuda uzmanlaşmış birinden makul fiyatlı hizmet alabiliyor. Böyle olunca hem markalar yaygınlaşıyor, hem müşteriler rahat ediyor. Türkiye’de kargocuların zincirleşip yayılması ve firmaların bir kargocuyla güven içinde çalışması gibi, hizmetlerin her alanında markalar yaygınlaşacak, fiyatlar makulleşecek, işler gelişecek.

Eğitimde 29 zincir marka var. Çocuklara yönelik, okul dışı okuma, müzik, jimnastik, matematik gibi kurslar, çocuk bakımı, iş dünyasına yönelik eğitimlerde markalaşma çok yaygın. Bizde de son yıllarda abaküsle aritmetik öğreten merkezlerin yüzlerce şubeye ulaşması bu alandaki potansiyeli gösteriyor. , Okul zincirlerinin, dershanelerin, meslek kurslarının, ana okullarının, çocuk gelişim merkezlerinin de hızla geliştiğini ve franchise ile yayıldığını görüyoruz. Daha birçok alanda markalaşanlar çıkacak, işin yapısı gereği franchise vererek büyüyecekler.

Otellerde 28 zincir marka var. Türkiye’de onbinlerce otelci var ama, Rixos, Dedeman gibi otel zincirleri parmakla sayılacak kadar az. Bizim otelciler işletmecilik konusunda Avrupa’dan, Amerika’dan franchise alıyorlar. Bu alanda ihtiyaç büyük, karlar düştü, verimli işletmecilik öne çıktı, markalardan franchise almak, zincirlere dahil olmak otel sahibinin hayatını kurtarıyor. İşini bilen, iyi kötü tanınmış otelcilerin, franchise tekniklerini kullanarak zincirleşmesi için bu yıllar son fırsattır. Bundan sonra isteseler de Pazar dolduğu için büyüyemezler.

Tanıtım hizmetleri alanında 28 zincir var. Tabelacılar oldum olası ABD de zincirleşirdi, Türkiye’de herkes rakiplerini geçip kendi başına büyümeye çalışırdı. Oysa tabelasını kimin yaptığı müşterinin umurunda değil, makul fiyata uzman elden hizmet almak istiyor. Tabelacılar işi kendi başlarına becerdikleri ve markanın gücünü görmedikleri için franchise almadılar ve vermediler. Şimdi benzer gelişme sosyal medya ajanslarında yaşanıyor. İnanıyorum ki bu alanda franchise vererek büyüyenler büyük bir taleple karşılaşacak ve hızla yaygınlaşacaklar. Büyümenin sırrı, franchise tekniklerini doğru kullanmada.

Spor salonlarında 27 zincir var. Bizde de bu iş hızla gelişiyor. Sports International ile başlayan zincirleşme özellikle AVM lerdeki büyük işletmelerde sürdü ama sokaklardaki küçük spor salonlarında yürümedi. Kadınlara yönelik B-fit, Shapes gibi yerli-yabancı zincirler potansiyeli gösterdi. Franchise tekniklerini doğru kullanan küçük spor salonları da markalaşacak ve yayılacaklar.

Araç bakımında 24 zincir var. Aracının garanti süresi biten sürücüler ABD de egzos, fren, motor, kaporta vb. işleri için farklı zincirlerin küçük işletmelerine giderler. Türkiye’de zincirleşme tutmadı, Auto King, Speedy, Auto Stop, ACL gibi zincirler zayıf kaldı. Oto sanayi sitelerinin yaygınlığı, ustaların ucuzluğu ve yeterli güven vermesi bunun nedeni olsa gerek. Korkarım bu alanda ekmek yok.

Emlakta 11 zincir listeye girmiş. Bizde zaten fazlasıyla emlakçı ve zinciri var. Bu alanda da yeni bir şey yok.

Petshoplarda 7, turizmde 5, boyacılarda 5, güvenlikte 4, eğlencede 4, evden eve nakliyede 3, sigortada 1, videoda 1 zincir listeye girmiş. Bu listeye girmemiş daha yüzlerce iş konusu var. Hepsinde aynı potansiyeli görüyorum. Hizmetlerde öne çıkan, markasıyla güven veren, uzmanlaşarak zincirleşen, makul fiyatıyla sadık müşteri edinen çok az zincir var. Girişimciler bireysel olarak öne çıkmaya çalışıyor, markanın gücünü hafife alıyorlar. Oysa tüketici bu gibi hizmetleri markalı zincirlerden almaya hazır. Önümüzdeki dönemin gelişecek alanı hizmetlerde. Bu alanda çalışanlara ya franchise vermelerini, veya franchise almalarını öneriyorum.


Tarih

Başlık

Yazar

08 Nisan 2016 DEVİR NASIL YAPILIR

Osman Bilge

03 Ekim 2015 FABRİKADAN MAĞAZA ZİNCİRİNE

Osman Bilge

01 Eylül 2015 ZİNCİR SATMAK

Osman Bilge

01 Temmuz 2015 TÜRK TİPİ FRANCHISE - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 ORGANİZE İŞLER - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2015 2014 - ORGANİZE PERAKENDENİN YILI – Bayim Olur musun? dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2014 ÇOBANLAR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 DEVİR ALMA - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Temmuz 2014 GELİŞME DÖNEMLERİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Şubat 2014 DANIŞMANLIK NASIL ALINIR - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Ağustos 2013 FRANCHISE TAMİRCİSİ - Franchise Dünyası dergisi

Osman Bilge

01 Haziran 2013 BATMANIN BEŞ AŞAMASI - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

01 Şubat 2013 ALTI UNSUR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ

Osman Bilge

30 Aralık 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

11 Kasım 2012 2013 YILI BEKLENTİLERİ - EKONOMİST

Osman Bilge

07 Kasım 2012 KÜÇÜK İŞLER - BÜYÜK İŞLER

Osman Bilge

07 Kasım 2012 FRANCHISE ZİNCİRİN 6 BİLEŞENİ

Osman Bilge

01 Eylül 2012 EĞİTİM ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Eylül 2012 FRANCHISE BİR TÜRK İCADI MI? (FRANCHISE REHBERİ 2013)

Osman Bilge

01 Ağustos 2012 FRANCHİSE GLOBAL OLMALI (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Haziran 2012 FAST FOOD’DAN TAVUK DÖNER’E (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Aralık 2011 2012 FRANCHISE SEKTÖRLERİ (PARA)

Osman Bilge

02 Ağustos 2011 FRANCHISING - HÜRRİYET RDM EKİ

Osman Bilge

01 Haziran 2011 KONSEPT İHRACINA DEVLET DESTEKLERİ (PARA)

Osman Bilge

01 Mayıs 2011 DÖNER (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Mart 2011 Dealing With the Complexities of International Expansion

Bachir Mihoubi, president and chief executive officer of FranCounsel

01 Şubat 2011 EMLAK ZİNCİRLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Kasım 2010 SİSTEM KURMAK (FRANCHISE REHBERİ 2010)

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE & MORE - EKONOMİST

Osman Bilge

01 Ekim 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (Ekonomist dergisi)

Osman Bİlge

23 Eylül 2010 FRANCHISE KOÇLUĞU (PARA)

Osman Bilge

21 Eylül 2010 RÖPORTAJ (MALL REPORT)

Osman Bİlge

01 Eylül 2010 FRANCHISE ALAN NASIL SEÇİLİR, VEREN NASIL SEÇİLİR (FRANCHISE REHBERİ 2011)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 FRANCHISE & MORE (DÜNYA GAZETESİ FRANCHISE EKİ)

Osman Bilge

01 Ağustos 2010 PİZZA (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

30 Temmuz 2010 DÖNER - PARA DERGİSİ

Osman Bilge

01 Temmuz 2010 TÜRKİYE FRANCHISE PAZARI - BAYİM OLUR MUSUN ?

Osman Bilge

01 Haziran 2010 FRANCHISE ANKETLERİ (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

11 Mayıs 2010 DEĞERLENDİRME - (Capital dergisi)

Osman Bilge

16 Şubat 2010 2010 BEKLENTİLERİ -EKONOMİST

Osman Bilge

04 Şubat 2010 İŞ FİKRİ - EĞLENCE PARKLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 KAHVE SEKTÖRÜ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

28 Ocak 2010 AVM STANDLARI (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2010 TÜRK USULÜ FAST FOOD (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

25 Kasım 2009 INTABLE (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2009 PİDEDE FRANCHISE (FRANCHISE DÜNYASI)

Osman Bilge

01 Nisan 2009 FRANCHISE DENETİMLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 15

Osman Bilge

02 Ocak 2009 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ NEREYE - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 14

Osman Bilge

01 Ocak 2009 2009 BEKLENTİLERİ (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2008 TEDARİKÇİ DESTEKLERİ - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 13

Osman Bilge

01 Mayıs 2008 ÜRÜN MÜ SATIYORUZ, MEKAN MI ? - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 12

Osman Bilge

21 Mart 2008 FRANCHISE ALANLAR MARKAYI YETERİNCE İNCELİYOR MU - F&M BÜLTEN

Osman Bilge

25 Şubat 2008 AVM anketi - %80 kötümser (F&M Bülteni)

Osman Bilge

25 Şubat 2008 FRANCHISE ALIRKEN KİME GÜVENMELİ (F&M Bülteni)

Osman Bilge

01 Şubat 2008 FRANCHISE VİZYON İŞİDİR - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 11

Osman Bilge

01 Aralık 2007 FRANCHISE COACHING - FRANCHISE DÜNYASI DERGİSİ SAYI 10

Osman Bilge

01 Eylül 2007 FRANCHISE KOKUSU - FRANCHISE DÜNYASI SAYI 9

Osman Bilge

17 Şubat 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - OTOBÜS BİLETİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

19 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI – PİZZA (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

05 Ocak 2007 ÜRÜN DEĞER SKALASI - SAĞLIK (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

28 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - KİTAP (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

21 Aralık 2006 ÜRÜN DEĞER SKALASI - ÇOCUK YUVASI (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Eylül 2006 FRANCHISE GİBİ EĞİTİM (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

05 Eylül 2006 FUAR BOŞA GEÇMESİN (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

29 Ağustos 2006 KURTLAR KUZULAR KUŞLAR (Dünya gazetesi girişimci sayfası)

Osman Bilge

21 Ağustos 2006 Müşteri kategorileri (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

08 Ağustos 2006 Terarikçi seçimi (Dünya gazetesi Girişim sayfası)

Osman Bilge

25 Temmuz 2006 TÜKETİCİ PİRAMİDİ (Dünya gazetesi)

Osman Bilge

15 Temmuz 2006 İş kurana beş tavsiye (Dünya gazetesi girişim sayfası)

Osman Bilge

01 Haziran 2006 İŞ FİKRİ - ISLAK KURU TEMİZLEME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mayıs 2006 TEDARİKÇİ SEÇMEK (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

29 Nisan 2006 RBM (Ekonomist dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 GİRİŞİMCİLİK VE FRANCHISE (Franchise Dünyası Dergisi)

Osman Bilge

01 Kasım 2005 İŞ FİKRİ - BİYOLOJİK TEMİZLİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2005 İŞ FİKRİ - BUSINESS COACH (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2005 KADEMELİ KONSEPTLER (Franchise Dünyasi Dergisi)

Osman Bilge

01 Haziran 2005 SİSTEM ÇALIŞSIN (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

01 Mart 2005 ORTAK İŞ YAPMAK (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

27 Şubat 2005 İŞ FİKRİ - KÜF GİDERME (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

09 Ocak 2005 İŞ FİKRİ - ÇOCUKLARA JİMNASTİK (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge)

19 Aralık 2004 İŞ FİKRİ - VİTRAY (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

24 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - LED (Yeni Para dergisi)

Osman Bilge

10 Ekim 2004 İŞ FİKRİ - KUMON (Para dergisi)

Osman Bilge

22 Ağustos 2004 İŞ FİKRİ - MEYVE SUYU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2004 TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN MARKA, MAĞAZA VE FRANCHISING SİSTEMİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Çağatay Ünüsan, Serdar Pirtini, Osman Faik Bilge

01 Temmuz 2004 FRANCHISING ÇAĞIMIZIN LONCASI (Kobi Finans Dergisi)

Osman Bilge

30 Mayıs 2004 İŞ FİKRİ - YAĞLI BOYA TABLO (Para dergisi)

Osman Bilge

25 Nisan 2004 İŞ FİKRİ - JALUZİ TEMİZLEME (Para dergisi)

Osman Bilge

07 Mart 2004 İŞ FİKRİ - THERMAL SAUNA (Para dergisi)

Osman Bilge

15 Şubat 2004 İŞ FİKRİ - YER KAPLAMALARI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - SIRT AĞRISI (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2004 İŞ FİKRİ - YAĞ FİLTRASYONU (Para dergisi)

Osman Bilge

01 Nisan 2002 ESNAFLIK GELENEĞİNİ FRANCHISING YAŞATACAK (Reyon dergisi)

Osman Bilge

21 Aralık 2001 PERSONEL GİDER-LERİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 EL KITABI (Reyon Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 SIHIRLI FORMÜL (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2001 AH BU ELEMANLAR (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2001 ADIM ADIM FRANCHISE (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ağustos 2001 FRANCHISE IHRACI (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Temmuz 2001 BİZİM MEŞHURLAR (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 İŞ KURARKEN NEYE DIKKAT EDELİM (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 2001 BİZİM MEŞHURLAR NEREYE ? (Reyon dergisi)

Osman Bilge

01 Ocak 2001 KRİZ KRİZİ (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Ekim 2000 MARKA YARATMA (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Eylül 2000 SISTEMATIK IHANET (Kobi Girisim Dergisi)

Osman Bilge

01 Mayıs 2000 Dünya gazetesi Fast food ve restoran eki

Osman Bilge

01 Ekim 1999 KÜMESTEKI KAZLAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

01 Temmuz 1999 MARKASIZ MAĞAZALAR (Para Dergisi Franchise Magazin eki)

Osman Bilge

16 Mayıs 1999 HAKSIZ REKABET (Para dergisi)

Osman Bilge

03 Mart 1999 GIDA ZİNCİRLERİNDE YENİ TREND: KENDİN YAP (Para Dergisi)

Osman Bilge

25 Şubat 1999 FRANCHISING KURBANLARI (Para Dergisi)

Osman Bilge

01 Şubat 1999 TURKISH FAST FOOD (Finansal Forum Gazetesi)

Osman Bilge

01 Kasım 1998 SON SÖZLERI (Kariyer Dergisi)

Osman Bilge

30 Ağustos 1997 KIRTASİYECİLİKTE DEVRİM

Osman Bilge

Franchise&More